iklogo17logo WBPLogo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza
zaprasza pracowników bibliotek publicznych województwa świętokrzyskiego
na szkolenie:

MIASTO TO GRA
– jak gry miejskie mogą promować kulturę, literaturę lub instytucje

14 listopada 2022 roku, godz. 9.00 – 14.00 siedziba WBP (ul. Ks. Piotra Ściegiennego 13)

Gry miejskie to cały  czas zyskująca na atrakcyjności forma promocji bibliotek. Gry miejskie angażują różnorodne grupy odbiorców i spełniająca wiele funkcji - edukacyjną, rozrywkową, promocyjną.

Warsztaty opierają się na doświadczeniu prowadzącego jako twórcy wielu gier miejskich. Trener przedstawi w jaki sposób można wykorzystać gry miejskie i nowe technologie do aktywizacji lokalnej społeczności.

Harmonogram spotkania:

Pierwsze dwie godziny - wprowadzenie do tematyki gier miejskich, wyjaśnienie podstawowych zagadnień związanych z projektowaniem gier (regulamin, scenariusz, pomysł, rozgrywka, odbiorca, promocja, materiały do gry, mechanika gry, pozyskiwanie sponsorów).

Kolejne dwie godziny – przedstawienie różnych narzędzi i nowych technologii, które można wykorzystać w grach miejskich. Aplikacji bazujących na GPS (ActionBound), stron internetowych do tworzenia zadań i zagadek, quizów (Kahoot, Genial.ly, kody QR, learningapps, WordWall, narzędzi multimedialnych do tworzenia grafik (Canva i podobne).

Kolejne dwie godziny - ćwiczenia związane z projektowaniem gry. Poprzez praktyczną pracę nad danym pomysłem uczestnicy szkolenia poznają mechanizmy tworzenia rozgrywki, wymyślania zadań i fabuły gry  oraz pracują nad rozwiązywaniem problemów jakie można napotkać podczas  projektowania gry. Dzięki pracy w grupach automatycznie przekonują się jak wygląda praca w zespole, co można w określonej grupie  współpracowników stworzyć i zrobić. Uczestnicy będą pod nadzorem  prowadzącego sami pracować nad zadaniami, trasą, fabułą. Prowadzący na  podstawie konkretnych przykładów pokazuje możliwości wykorzystania  nowoczesnych technologii (tablety, GPS, rozszerzona rzeczywistość)  podczas gry.

Szkolenie pozwoli uczestnikom zapoznać się z zagadnieniami związanymi z projektowaniem, organizowaniem i przeprowadzaniem gier terenowych:

• czym są gry terenowe, jakie są ich rodzaje (które z nich mogą być wykorzystane przez biblioteki);
  • aktywny udział w procesie projektowania gry – od pomysłu, przez jego adaptację, aż do efektu końcowego (scenariusz);
  • poznanie zasady i mechanizmy związane z tworzeniem zadań, układaniem tras, tworzeniem regulaminów i scenariuszy;
  • zdobycie informacji gdzie i jak szukać sponsorów oraz w jaki sposób przekonać ich do sfinansowania gier miejskich;
  • poznanie najbardziej skutecznych sposobów (narzędzia) promocji gry terenowej, m.in. takie, których zastosowanie sprawi, że sama gra będzie działaniem promującym bibliotekę;
  • zdobycie wiedzy jak budować i motywować zespół, który stworzy i zrealizuje grę, jak nim kierować, jak zarządzać realizacją gry;
  • zdobycie wskazówek i porady, bazujące na doświadczeniu i praktyce o tym czego unikać przy tworzeniu i realizacji gier terenowych, na co zwracać szczególną uwagę;
  • najnowsze trendy w tworzeniu gier terenowych;
  • udział w przykładowej grze terenowej stworzonej przez uczestników.

Prowadzący - KAROL BARANOWSKI, bibliotekarz – nauczyciel w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie oraz bibliotekarz na ¼ etatu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w agendzie Arteteka. Członek  i Ambasador Sieci Labib. Organizator, twórca gier miejskich (edukacyjnych, historycznych, literackich). Współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie od 2011 roku. W październiku i listopadzie 2016 łącznie miesiąc przebywał w Etiopii, gdzie w ramach międzynarodowej pomocy rozwojowej szkolił etiopskich nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców z podstaw zarządzania, organizacji i prowadzenia bibliotek szkolnych. W 2019 roku stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2020 roku wybrany Bibliotekarzem Roku 2019 w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Zgłoszenie uczestnictwa (imię i nazwisko, Biblioteka/Klub) proszę przesłać  na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefonicznie  41 361 53 51 wew. 207.

dkk112

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego