Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach przygotowała spotkanie on-line z wyjątkową pisarką dla dzieci – Panią Agnieszką Frączek. Nasz gość posiada tytuł doktora habilitowanego językoznawstwa, jest germanistą i leksykografką. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Autorka pisze o homonimach, homofonach, przysłowiach w taki sposób, żeby rozbawić, zachęcić dzieci do czytania i jednocześnie nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. Pani Agnieszka Frączek jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2019 r. otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Pani Agnieszka wytłumaczyła młodym uczestnikom spotkania, skąd czerpie inspiracje do swoich utworów. Wyjaśniła, że są trzy takie źródła: wyobraźnia, rzeczywistość oraz język. Pisarka zaprezentowała wybrane książki: Rany Julek, Kotostrofy czyli o kotach strofy, Za płotem z ostów, Nibybór, Siano w głowie, Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych. Opowiedziała, w jaki sposób powstawały oraz przeczytała ich fragmenty. Szczególnie ciekawa była opowieść o książce Rany Julek, która jest lekturą szkolną. Utwór opowiada o młodym Julianie Tuwimie, który już jako chłopiec miał bardzo bogatą wyobraźnię. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że młody poeta chciał być chemikiem, a jego eksperymenty doprowadziły do wybuchu. Miał również bzika na punkcie zwierząt. Hodował zaskrońce i jaszczurki, którym w pewnym momencie zrobiło się za ciasno w terrarium i rozpełzły po całym domu.

W spotkaniu wzięły aktywny udział przedszkolaki z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Kielcach. Autorka chętnie odpowiadała na wszystkie pytania dzieci, które dotyczyły procesu powstawania książek oraz zwierzątek, które są pasją Pani Agnieszki. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Numer rachunku bankowego:
BANK SPÓŁDZIELCZY II ODDZIAŁ W KIELCACH