Tekst alt

Wystawa plakatów „Literatura w filmie” (ze zbiorów prof. Janusza Detki)

Od 26 marca do 21 kwietnia w siedzibie Biblioteki prezentowaliśmy wystawę plakatów „Literatura w filmie” (ze zbiorów prywatnych prof. Janusza Detki).

Janusz Detka - literaturoznawca pracujący w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą polskiej literatury współczesnej, w tym zwłaszcza relacji zachodzących pomiędzy literaturą a polityką. Tej problematyce poświęcił książkę Wiersze polskiej „odwilży” (1953-1957), na podstawie której habilitował się na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Ma w swym dorobku szkice i artykuły nt. twórczości m. in. J. Andrzejewskiego, W. Gombrowicza, W. Myśliwskiego, T. Różewicza, W. Szymborskiej i W. Woroszylskiego. Interesuje się także literaturą regionu świętokrzyskiego oraz problematyką żydowską. Poza pracą zawodową, w tym dydaktyką uniwersytecką, która niezmiennie go pasjonuje, zajmuje się od ponad 40 lat kolekcjonowaniem plakatów filmowych (zbiór liczy ok. 2500) reprezentujących Polską Szkołę Plakatu - fenomen artystyczny o randze światowej, który zrządzeniem kilku sprzyjających okoliczności przydarzył się sztuce polskiej 2. poł. XX w., przynosząc setki dzieł interesujących, a wśród nich dziesiątki naprawdę wybitnych.

Zarządzenie Nr 17/2018 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 13 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia liczby radnych wybieranych do rad gmin, rad powiatów i Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Komunikat dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych od 8 stycznia do 27 kwietnia 2018 r.