Strona główna Dyskusyjne Kluby Książki Spotkania autorskie 2018 Spotkania autorskie z Agnieszką Frączek

Spotkania autorskie z Agnieszką Frączek

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek w GBP w Samsonowie (07.03.2018)

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek w filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Małogoszczy w Żarczycach Dużych (08.03.2018)

W 26. Tygodniu Kultury Języka Polskiego w województwie świętokrzyskim gościła Agnieszka Frączek, lubiana przez dzieci autorka zabawnych wierszy dla najmłodszych. Swoją wizytę w naszym terenie rozpoczęła od spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. W ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkała się z czytelnikami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach oraz w filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Małogoszczy w Żarczycach Dużych. Poza programem spotkania odbyły się też w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Klimontowie.

W spotkaniach wzięło udział około 540 osób, w tym w ramach programu DKK około 230.

Agnieszka Frączek, językoznawca, germanistka, leksykograf, doktor habilitowany Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, niezwykła pisarka i poetka, była gościem MBP w Starachowicach. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności DKK dla młodzieży.

Autorka szerokiemu gronu czytelników znana jest z twórczości dla dzieci. W wierszach poetki najmłodszy czytelnik znajdzie wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jej książki zachwycają kulturą słowa, zabawnie rozprawiają się z błędami językowymi, pomagają w problemach logopedycznych. Uczą, bawią i wzruszają.

Uczestniczące w spotkaniu dzieci z klas pierwszych ze SP nr 12 w Starachowicach mogły doświadczyć niezwykłej magii poezji, którą roztoczyła autorka. Były opowieści, rozmowy, pytania i dedykacje w książkach. Mali czytelnicy byli pod ogromnym wrażeniem historii tworzonych przez pisarkę. Otwartość i serdeczność autorki pozwoliły pozbyć się tremy i nieśmiałości.

Dzieci długo będą pamiętać niecodziennego gościa.

O słoniach spadochroniarzach, kocim języku i kopalni pomysłów
- na spotkaniu autorskim z Agnieszką Frączek w Bibliotece w Samsonowie

Jaką dróżką podąża każda książka, czy pomysły na opowiadanie można kupić w sklepie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukały dzieci podczas spotkania z Agnieszką Frączek - germanistką, leksykografem, autorką wielu opowiadań i zbiorów wierszyków dla najmłodszych.

Maluchy żywo reagowały na recytowane po mistrzowsku wiersze, dykcji może pani Agnieszce pozazdrościć niejeden aktor. „Słonie na spadochronie” wywołały lawinę śmiechu. Dzieci dowiedziały się, że można się bawić ortografią, a nauka o języku nie jest wcale nudna. Błędy językowe bywają inspirujące, a popełniają je nawet najlepsi specjaliści. Pracę nad każdą książką rozpoczyna dobry pomysł, którego źródłem może być samo życie, fantazja i wyobraźnia. A że dzieciom jej nie brakuje, to one są adresatami wierszy Agnieszki Frączek. To myśl o nich - młodych czytelnikach towarzyszy jej podczas całego procesu tworzenia. Uczniowie z radością przyjęli wiadomość, że książeczka „Rany Julek. Opowieść o Julianie Tuwimie” dołączyła do kanonu lektur. Na zakończenie, dzieci już ośmielone zarzuciły autorkę gradem pytań – na wszystkie otrzymały celne i dowcipne odpowiedzi, dużo uśmiechów, masę dobrej energii i autografy. Na spotkanie w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki zaprosiła Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Anna Kapciak - moderatorka DKK w Samsonowie

W Bibliotece Publicznej w Żarczycach Dużych w dniu 8 marca 2018 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Frączek - językoznawcą, germanistką i leksykografem. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Stworzyła także serię książeczek logopedycznych.

Pisarka na początku spotkania powiedziała skąd czerpie pomysł na pisanie książki oraz omówiła drogę książki od autora do czytelnika.

W dalszej części spotkania autorka na podstawie swoich książeczek przekonywała czytelników, że język polski nie jest trudny i że zabawa słowem może sprawić dużo radości, a jedocześnie za pomocą „rozbrykanych” wierszyków można przekazać ważną i potrzebną wiedzę. Pani Agnieszka Frączek przyznała się, że pisząc teksty dla najmłodszych zawsze myśli o tym, jak ich rozbawić, zachęcić do czytania oraz nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni.

Pisarka z poczuciem humoru czytała fragmenty swoich następujących książek: „Zielono mi”, „Rany Julek! O tym jak Julian został poetą”, „Miasto nocą”, „Złap byka za rogi, czyli półżartem o pułapkach językowych”, „Śmiechu warte”, „Jedna literka a zmiana wielka”, „Gdy przy słowie jest przysłowie”, „Jak bocian nie przyleci, skąd się biorą dzieci”.

W spotkaniu brali udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej z Żarczyc, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej ze Złotnik, bibliotekarki Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej z Małogoszcza i fili Złotniki i Kozłów oraz redaktor Gazety Jędrzejowskiej.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. W. Gombrowicza w Kielcach we współpracy z Instytutem Książki w Warszawie.

A. Stańczyk

iklogonprclogo
dkk

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

nazaro_program_th

Zarządzenie Nr 17/2018 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 13 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia liczby radnych wybieranych do rad gmin, rad powiatów i Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Komunikat dotyczący służby przygotowawczej w korpusie szeregowych od 8 stycznia do 27 kwietnia 2018 r.