Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Witamy na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Zapraszamy do korzystania ze zbiorów.

Kontakt z Wypożyczalnią:

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 9:00-19:00; środa, sobota: 9:00-15:00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (25.03.2019)
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (25.03.2019)
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (25.03.2019)

25 marca 2019 r. odbyło się spotkanie DKK. Omawialiśmy trzy książki.

Lars Mytting „Płyń z tonącymi”. Akcja powieści toczy się w Norwegii, Francji i na Szetlandach. Edvard - bohater, stara się rozwiązać rodzinną zagadkę. Pierwotnym motywem jest rozsupłanie okoliczności i powodów tragicznej śmierci jego rodziców. Jako 3-latek był z nimi wtedy, ale prawie nic nie pamięta. Gdzieś w pamięci pozostały jedynie szczątki ulotnych zapachów, mgieł, dziecinnych smutków i radości, a także resztki zabawek, np. ulubiony drewniany konik. Wojenne losy jego rodziny wplecione są w najokrutniejsze wydarzenia XX wieku: bitwa pod Sommą, obozy śmierci, tułaczka. Z pasją i drobiazgowością wytrawnego detektywa, z maleńkich informacji-wręcz maleńkich puzzli bohater układa historię swojej rodziny. Czy to kryminał? Według mnie nie. Jest to powieść o miłości: do matki, dziadka, do kobiet, w których się zakochuje: Hanny i Gwendolyn. Stają się one współtowarzyszkami Edvarda, w jego poszukiwaniach, są mu oddane a on im. Niestety Edvard nie potrafi do końca się przed nimi otworzyć. Jest to typ samotnika, związany z przyrodą i czuły na przyrodę. Bardzo mi się podobają opisy huraganu, pięknego orkanu przeżytego na Szetlandach. Pokazany jest też wstrząsający opis bitew. Również opisy prac stolarskich i szkutniczych. Ile trzeba miłości do cennych drzew, takich jak orzech czy brzoza płomienista, aby tak mistrzowsko i z wirtuozerią je opisać. Dobra i poruszająca książka. Bardzo ją polecam.

Elżbieta Nowak

Kolejną książką, którą omawialiśmy na spotkaniu była „Służąca” Iwony Poczopko. Bohaterami książki są Rosjanka Natalia Rozumowa i Polak Jakub Kamiński. Akcja dzieje się we współczesnej Polsce, po przemianach politycznych. Natalia wykształcona kobieta przyjeżdża z Petersburga szukać pracy aby utrzymać swą rodzinę córkę Nataszę i rodziców. Znajduje ją u bogatego inżyniera Jakuba jako służąca, prowadzi mu dom, po przyjeździe Franka- 8 letniego syna Jakuba, przejmuje całkowitą opiekę nad nim, ku zazdrości Jakuba. Między całą trójką panuje często zażenowanie, cisza, nieśmiałość, co pogłębia się jeszcze po przyjeździe Marka. Natalia interesuje się Jakubem, ale nie potrafi zdecydować się na pozostanie w Polsce, nawiązaniu bliższych kontaktów. Podobnie zachowuje się Jakub. Marek namawia go aby wraz z Frankiem wyjechali na Boże Narodzenie do Petersburga do Natalii, ale trudno przychodzi im podjęcie decyzji.

Przeczytałam, nawet lekko się czyta. Akcja to miłość taka jakaś nieśmiała z obu stron. To miłość Natalii w Petersburgu, gdzie Natalia szkoliła polskich konserwatorów sztuki. Toczyły się tam różne rozmowy o stosunkach polsko-rosyjskich, literaturze rosyjskiej a nawet o Armii Czerwonej. Pokazane są różne wątki życia, ale się nie zachwycam.

Bogda Matachowskak

Omawialiśmy również książkę Min Jin Lee „Pachinko”.

Jest to pięknie napisana książka o czterech pokoleniach Koreańczyków na przestrzeni ubiegłego stulecia. Żyli w swoim kraju niezbyt bogato, raczej biednie, ale przynajmniej między swoimi. Celebrowali swoją rodzinę i zwyczaje. Ten spokój zniszczył podbój i okupacja Japonii. Pod okupantem żyć bardzo trudno, więc dużo młodych usiłowało się dostać do Japonii, co też było bardzo trudne. Praca też tam była najgorsza, upadlająca i najmniej płatna. Często tylko za miskę najgorszej jakości ryżu. Główną bohaterką tej powieści jest kobieta Sunji. Jest to bardzo silna kobieta i w wielu przypadkach, a nawet bardzo często ciężar utrzymania rodziny bierze na siebie. Rodzina Sunji na emigracji doświadcza od Japończyków wiele zła, dyskryminacji, biedy, wyzwisk. Najbardziej doświadczają tego dzieci. W powieści występuje wiele postaci, również męskich. Między innymi takich jak Hansu, Mozasu i Noa. Ale główną bohaterką jest jednak Sonji. „Pachinko” to trudna powieść, bo występuje w niej wiele zmartwień, wiele bólu. Z drugiej strony jest to piękna powieść, bo i w tak trudnych warunkach życia jest czas na miłość, wzajemną pomoc i wiarę na zmianę. Książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem i myślę, że długo ją będę pamiętać.

Teresa Janecka

Numer rachunku bankowego:
BANK SPÓŁDZIELCZY II ODDZIAŁ W KIELCACH
45 8493 0004 0000 0062 0123 0001

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek

900 - 1900

Wtorek

900 - 1900

Środa

900 - 1500

Czwartek

900 - 1900

Piątek

900 - 1900

Sobota

900 - 1500

Back to top