Spotkanie autorskie z Marcinem Wichą (19.11.2019)

Pomiędzy Klarą, a rzeczami, których nie wyrzucił - spotkanie autorskie z Marcinem Wichą

19 listopada 2019 r. Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach odwiedził laureat Nagrody Nike 2018 Marcin Wicha. Nagrodzona książka: Rzeczy, których nie wyrzuciłem została doceniona na szerokim polu dostając Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Laureat tychże nagród okazał się człowiekiem skromnym, sympatycznym. Jego wypowiedzi zawsze poprzedzane były chwilą refleksji i krótkiego namysłu, po to, by potem żadne słowo nie zostało wypowiedziane bez potrzeby.

Większość pytań dotyczyła książek dla dorosłych, które powstały w trudnych dla autora okolicznościach. Obie pozycje można potraktować jako hołd złożony zmarłym rodzicom. Autor opowiadał o dzieciństwie, relacjach z rodzicami – czasem niełatwymi i mnóstwem wspomnień obudzonych podczas porządkowania mieszkania po odejściu matki.

Kilka słów poświęcił pracy grafika. Przyznał, że na pewno nie zdecydowałby się na napisanie książki, gdyby wcześniej nie obcował tak wiele ze słowem w swoim drugim zawodzie. Komentował okładkę swojej książki, w której tytuł został zapisany w nietypowy sposób.

Na spotkanie przyszła też grupa osób zainteresowanych książkami dla dzieci jego autorstwa. Wicha tłumaczył, skąd pomysł na lekcje niegrzeczności – bo nie chodzi o to, żeby dzieci były grzeczne. Sam czyta swoim pociechom, dlatego uważa, że książki dla nich powinny bawić również dorosłych. Przyczynił się do tego tworząc postać Klary i jej rodziny. Spotkanie zakończyło się odczytaniem przez autora krótkiego, bardzo zabawnego tekstu opisującego jego spotkanie dla dzieci, w którym opisywał jak trudno pracuje się z najmłodszymi.

Nie obyło się bez autografów i rozmów kuluarowych.

iklogonprclogodkk

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.