Na zdjęciu uczestnicy spotkania.
Na zdjęciu dyrektor biblioteki Andrzej Dąbrowski.
Na zdjęciu profesor Meissner.
Na zdjęciu uczestnicy spotkania.

W ramach organizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego Festiwalu Sztuk Między Stronami 5 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem oraz Jerzym Sosnowskim pn. Nie tylko fizyk w jaskini świata. Krzysztof Meissner jest fizykiem teoretycznym, profesorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Jerzy Sosnowski, który jest autorem książki Fizyk w jaskini światów, przyznał, że w czasie pracy i rozmów, profesor Meissner wykazał się dużą wyrozumiałości i cierpliwością, starał się jasno i klarownie przedstawić skomplikowane zagadnienia fizyki. Podczas spotkania profesor nawiązał  do tytułu książki. Występujące w nim słowo jaskinia jest odwołaniem do Platona. Przyznał, że nasze rozumienie fizyki jest jeszcze patrzeniem na cień. Znamy jej prawa, teorie i powoli zaczynamy się „odwracać”. Profesor opowiedział również o swojej współpracy z brytyjskim naukowcem, laureatem nagrody Nobla, Rogerem Penrosem. Wspólnie rozwijają pomysł o następujących po sobie wszechświatach, eonach. W swojej pracy skupiają się na pokazaniu, że w naszym wszechświecie są ślady po poprzednim eonie. Przyznał także, że są pytania, na które nauka, fizyka nie zna odpowiedzi.