Pragniemy Państwa poinformować, że Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach została beneficjentem tegorocznego konkursu grantowego ogłoszonego przez Ambasadę USA.
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące wydarzenia:
16 września w bibliotece miało miejsce inauguracyjne spotkanie programu „Obywatel w społeczeństwie demokratycznym. Konteksty amerykańskie”.
Zaprosiliśmy na nie Ewę Ewart - wielokrotnie nagradzaną reżyserkę filmów dokumentalnych, wieloletnią pracownicę telewizji BBC, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy film, który mocno wpisał się w demokratyczne założenia naszego programu. Jest on opowieścią o polskiej drodze do demokracji, pokazującą historię 30 lat polskiej transformacji, zapoczątkowanej częściowo wolnymi wyborami do parlamentu. W narrację filmu ujęto wiele wypowiedzi ówczesnych wysokich urzędników administracji USA, które złożyły się na zachodnią perspektywę przemian ustrojowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką Stany Zjednoczone odegrały w tym procesie. Dla tłumnie przybyłych licealistów była to inspirująca lekcja historii najnowszej Polski zilustrowana dodatkowo rzadkimi materiałami archiwalnymi. Po pokazie z widowni skierowano wiele pytań do bohaterki spotkania – Ewy Ewart. Licealiści chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami nad wątkami podejmowanymi w dokumencie przez reżyserkę.
3 grudnia 2024 roku miało miejsce kolejne projektowe wydarzenie. Tym razem zaprosiliśmy Państwo na wykład prof. UW dra hab. Bohdana Szklarskiego zatytułowany „Najstarsza nowoczesna demokracja i jej paradoksy – rozważania o amerykańskim systemie politycznym”.
Profesor Szklarski, specjalista w dziedzinie amerykanistyki, przedstawił kluczowe cechy i paradoksy amerykańskiego systemu demokratycznego, w tym:
- system wyborczy oparty na Kolegium Elektorskim i charakterystykę amerykańskiej sceny politycznej
- aktywność obywatelską pomiędzy wyborami
- wielką rolę pieniędzy w procesach politycznych
- znaczenie mediów i reklamy w kształtowaniu opinii publicznej
- dwupartyjność – wyraźną dominację Partii Demokratycznej i Republikańskiej, przy jednoczesnym ograniczeniu dla partii trzecich
- lokalny charakter amerykańskiej demokracji
- ogromną liczbę wybieralnych stanowisk we wszystkich rodzajach władzy
Prelegent omówił mechanizmy władzy w demokracji amerykańskiej porównując je do polskiego systemu politycznego również opartego na demokracji wskazując na istotne różnice. Zwrócił również uwagę na wyzwania interpretacyjne Konstytucji – której pierwotne założenia muszą być stale dostosowywane do współczesnych realiów.
16 stycznia miały miejsce 2 spotkania ze współtwórcą „Podkastu amerykańskiego” – Piotrem Tarczyńskim. Nasz gość, historyk, amerykanista, tłumacz, pisarz spotkał się najpierw z młodzieżą kieleckich liceów, a popołudniu z szerszym gronem odbiorców wśród którego dominowali młodzi fani Podkastu amerykańskiego.
Z bohaterem dnia rozmawiał Karol Paciorek, twórca internetowy, autor kanału Imponderabilia .W rozmowie padło wiele pytań o podróże po Stanach Zjednoczonych oraz doświadczenia zebrane podczas czterech lat prowadzenia podkastu . Piotr Tarczyński podzielił się refleksjami dotyczącymi historii i niezwykłej popularności kanału, opowiadał o kulisach wspólnej pracy z Łukaszem Pawłowskim. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób dobierają tematy kolejnych odcinków, jak dzielą się pracą, co ich samych najbardziej fascynuje w tematyce amerykańskiej a czego oczekują ich odbiorcy.
Wiele uwagi poświecono komentarzom do obecnej sytuacji politycznej w Stanach, frustracji społeczeństwa amerykańskiego i niedoskonałości systemu wyborczego, który nie jest tak idealny, jak często się podkreśla.