Świętokrzyskie – Środowisko, Dziedzictwo Kulturowe, Edukacja Regionalna, nr 36 (40)
(LINK)
Oddajemy Państwu kolejny – już 36 – numer naszego czasopisma. Tak jak obiecywaliśmy, od tego roku staje się on kwartalnikiem, który będzie się ukazywał w marcu, czerwcu, wrześniu oraz grudniu. Dzięki temu Państwo będą dokładnie wiedzieć, kiedy oczekiwać kolejnych numerów, a my nadamy naszej redakcyjnej pracy stałość – warunek niezbędny do tworzenia coraz lepszych edycji „Świętokrzyskiego”.
Ten numer rozpoczynamy od rozmowy z profesorem Adamem Massalskim, znakomitym historykiem, wytrawnym znawcą historii Kielc i regionu. Powodem, dla którego zaprosiliśmy Pana Profesora na nasze łamy, jest 80. rocznica odbicia Kielc z rąk niemieckich przez Armię Czerwoną. To wydarzenie miało miejsce dokładnie 15 stycznia, zaledwie kilka dni po rozpoczęciu przez Związek Sowiecki wielkiej ofensywy, która doprowadziła do zdobycia Berlina i zakończenia wojny w Europie. Profesor intrygująco opowiada o wydarzeniach poprzedzających wkroczenie czerwonoarmistów do Kielc.
Dopełnieniem rozmowy jest tekst Macieja Wadowskiego, naszego kolegi i doświadczonego dziennikarza. Maciej koncentruje się na życiu mieszkańców Kielc w pierwszym półroczu po zakończeniu wojny. W jego artykule szczególnie widać determinację, z jaką kielczanie dążyli do odzyskania w codziennym życiu normalności i choćby odrobiny poczucia bezpieczeństwa, których brak tak mocno doskwierał przezpięć lat okupacyjnego mroku.
Z dumą prezentujemy kolejną część najnowszej powieści Pani Anny Błachuckiej Trzeba żyć. To kontynuacja jej poprzedniej książki Rodem z Rogowa. Obie niezwykle barwnie, ale też przejmująco opowiadają o losach powstańców styczniowych, związanych z Ziemią Świętokrzyską. Pół wieku temu zadebiutował Adam Ochwanowski – poeta, prozaik, mieszkaniec i miłośnik Ponidzia, jednego z najpiękniejszych regionów Polski. Adam Ochwanowski od lat jest wyjątkowo życzliwy naszej bibliotece. Byliśmy współwydawcami kilku ostatnich jego tomików. On sam bywał u nas na spotkaniach, miał wieczory autorskie. Nie mogliśmy więc pominąć milczeniem okrągłej rocznicy jego debiutu. Ciepły, osobisty tekst napisał o nim Andrzej Piskulak, zaś Pan Profesor Stanisław Żak – znawca twórczości jubilata i jego przyjaciel – dokonał wyboru kilkunastu wierszy, które wyraźnie pokazują, dlaczego poeta z Ponidzia jest wyjątkowy.
W tym numerze urzeczywistniamy też inne obietnice. Przede wszystkim po raz pierwszy oddajemy miej sce najmłodszym twórcom – w części czasopisma, którą nazwaliśmy „Świat Młodych”, publikujemy trzy króciutkie opowiadania uczniów kieleckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi. Z kolei „Świętokrzyski Salon Literacki” to dobry – mamy nadzieję – początek współpracy z kieleckim oddziałem Związku Literatów Polskich.
Proponujemy jeszcze jedną nowość – na drugiej i trzeciej stronie okładki znajdą Państwo informacje o tym, co działo się w naszej bibliotece pomiędzy kolejnymi numerami „Świętokrzyskiego”. Już teraz można się przekonać, że działo się naprawdę mnóstwo.
Zbliżają się święta wielkanocne. Życzymy Państwu przede wszystkim tego, co najważniejsze dla każdego z nas – spokoju, życzliwości ludzi, wśród których żyjemy, pogody ducha nawet w trudnych sytuacjach, jak najmniej kłopotów, jak najwięcej dobrych zdarzeń. Wszystkiego dobrego!
W numerze:
- „Wyzwolenie” Kielc – rozmowa z prof. Adamem Massalskim
- Maciej Wadowski – Kieleckie życie po wojnie
- Andrzej Białas – Polacy w podobozach koncentracyjnych
- Dominik Flisiak – Zbrodnia w Przedborzu
- Tadeusz Banaszek – Ostrowieckie tradycje wojskowe
- Daniel Piotrowicz – Kawalerowie Virtuti Militari na kieleckich nekropoliach
- Anna Prędotka – Komandosi powstania styczniowego
- Anna Błachucka – Uroki ojcowskiej przyrody
- Elżbieta Stec – Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie w poezji
- Pół wieku na poetyckim szczycie
- Wybór wierszy Adama Ochwanowskiego
- Andrzej Piskulak – Twórca na wskroś osobisty
- Andrzej Piskulak – Niemożliwe do przeżycia życie poety
- Ryszard Gryz – Wybitny uczony, życzliwy człowiek
- Andrzej Rembalski – Wacław Różański – współczesny człowiek renesansu
- Maciej Wadowski – Świętokrzyscy medaliści olimpijscy
- Piotr Kusal – Sandomierz na fotografiach
- Michał Daranowski – O tym, jak rzekę w Kielcach w kanale zamknęli
- Dariusz Kalina – Sobków – powrót miasta
- Klaudia Piwowarczyk – I nie wódź nas na pokuszenie
- Tajemnica weneckiego zamku
- Chłopiec z fotografii
- Melodia obłędu