- Szczegóły
W czwartek, 8 maja 2025 roku o godzinie 16:00 zapraszamy na sesję tematyczną pt. „Wojenna codzienność. Co Polacy robili, żeby żyć” poświęconą życiu codziennemu Polaków w czasie wojny. W sesji udział wezmą:
- Klaudia Biela-Marzec (Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie), z prelekcją na temat kuchni wojennej,
- Joanna Mruk (historyk mody, rekonstruktorka, GRH Bluszcz), opowie o modzie okupacyjnej Polek,
- prof. Sebastian Piątkowski (IPN Radom), przedstawi temat przestępczości w Generalnym Gubernatorstwie,
- dr Jacek Andrzej Młynarczyk (UMK Toruń), przybliży życie i śmierć w kieleckim getcie.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „Kielecczyzna w czasie II wojny światowej” oraz degustacja wojennych potraw przygotowanych według oryginalnych przepisów przez Koło Gospodyń Wiejskich „Michniowianki” z Michniowa.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią, kulturą i codziennością czasów wojny.
- Szczegóły
15 kwietnia 2025 roku w świątecznej atmosferze pisanek, palm i wiosennych kwiatów odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy WBP w Kielcach. Tym razem dyskutowaliśmy o poruszającej książce Wiesława Myśliwskiego "W środku jesteśmy baśnią". Zaszczycili nas swoją obecnością wyjątkowi goście: Profesor Stanisław Żak z małżonką oraz synem Piotrem. Niezwykle cieszymy się, że mogliśmy wysłuchać refleksji i interpretacji Pana Profesora – nie ma osoby bardziej kompetentnej, by mówić o twórczości Wiesława Myśliwskiego!
Podczas spotkania Pani Dyrektor Agnieszka Kuś wręczyła nagrodę za najlepszą recenzję książki. Laureatką została Pani Elżbieta Kułaga, która podzieliła się swoją opinią na temat powieści Haruki Murakamiego „Śmierć Komandora. Pojawia się idea”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wspólnie spędzony, wzruszający czas!
- Szczegóły
„Cztery Pory Roku” w wykonaniu najmłodszych recytatorów!
W naszej bibliotece zrobiło się dziś wyjątkowo poetycko i kolorowo! 15 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyła się IX edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Cztery Pory Roku”. Na scenie wystąpiło 25 utalentowanych pięcio i sześcio latków z kieleckich przedszkoli, którzy zachwycili publiczność interpretacjami utworów poświęconych wiośnie, latu, jesieni i zimie. Młodzi artyści recytowali wiersze m.in. Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Doroty Gellner, Małgorzaty Strzałkowskiej, Jadwigi Koleśnik, a także Marka Grechuty! Ich występom towarzyszyły barwne stroje i ogromne emocje – a wszystko to w przyjaznej, wspierającej atmosferze. Gościem wydarzenia była Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, która z uśmiechem oklaskiwała występy dzieci i wręczyła im drobne upominki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom i rodzicom za piękne przygotowanie. Każde dziecko otrzymało dyplom i nagrodę, a najlepsi – nagrody rzeczowe. Gratulujemy wszystkim – dziś każde dziecko było gwiazdą!
- Szczegóły
W dniu 7 maja razem z firmą Kalander pokażemy Wam jak wyglądała prasa drukarska – taką, jakiej używał ojciec drukarstwa_- Johannes Gutenberg. Co więcej, jak prawdziwi zecerzy, będziecie mieli okazję samodzielnie złożyć czcionkę, przygotować ją do druku i własnoręcznie odcisnąć druk. Na koniec poznacie ciekawą technikę przygotowywania ilustracji do książek i otrzymacie certyfikat drukarza.
Zapraszamy grupy szkolne do kontaktu pod numerem tel.: 41 34 003 18
Uczestnictwo w warsztatach wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu z organizatorem!
- Szczegóły
14 kwietnia w zajęciach z cyklu Spotkanie z bajką pod tytułem Jak zajączek Wielkanoc przygotowywał uczestniczyły dzieci z Przedszkola Niepublicznego Lisek Witalisek w Kielcach. Dzieci wysłuchały opowiadania Jak zajączek Wielkanoc przygotowywał Krystyny Bartosz („Bliżej Przedszkola”, 2023,nr 3, s. 64) po czym odpowiadały na pytania Co się działo w przyrodzie wiosną? Jakie miejsca odwiedził zajączek, by przygotować Wielkanoc? O co poprosił kwoki
i baranka? Czym obdarował baranka podczas ostatniej wizyty? Jaką niespodziankę przygotował dla gości? Następnie uczestniczyły w zabawie w kole zatytułowanej Zając i jajeczka, w wesołej wiosennej grze w jajka Tańczące jajeczka oraz w zabawie z wykorzystaniem tunelu animacyjnego. Na zakończenie wysłuchały wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej Wielkanoc, łączyły w pary pisanki, korzystając z obrazków z podpisami/grafiką składali sobie Wielkanocne życzenia. W czasie zabawy towarzyszył nam utwór Przyszła Wielkanoc (sł. Marta Jelonek, muz. Miłosz Konarski, „Bliżej Przedszkola”, 2024, nr 2).
- Szczegóły
12 kwietnia wybrzmiało głośne „Sto lat!” – świętowaliśmy 6. urodziny Kacperka, naszego małego czytelnika i odkrywcy! Razem z przyjaciółmi przeniósł się do świata dinozaurów, gdzie czekały: tropienie śladów, wyścigi t-rexów, malowanie gadów i literacka przygoda z bajką Iwony Czarkowskiej. Był tort, śmiech, przygoda i oczywiście prezent od biblioteki! Emocji tyle, że jurajski park pękał w szwach! Chcesz zorganizować urodziny z książką? Sprawdź naszą ofertę: LINK.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec