- Szczegóły
W wyjątkowej atmosferze historycznej refleksji i patriotycznej dumy, w Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyło się uroczysta prezentacja kopii Konstytucji 3 maja – jednego z najważniejszych dokumentów w dziejach Rzeczypospolitej – oraz starodruków z okresu obrad Sejmu Wielkiego (1788–1792).
Wydarzenie zgromadziło licznych gości: miłośników historii, przedstawicieli instytucji kultury, nauczycieli, oraz pasjonatów dziedzictwa narodowego. Oficjalną część wydarzenia otworzyła muzyka – uniwersalny język serca i narodowej pamięci. Przy fortepianie zasiadł znakomity pianista Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach - Artur Jaroń , wykonując Mazurek C-dur op. 24 nr 2 Fryderyka Chopina – utwór głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze i duchu epoki Oświecenia.
Główną bohaterką wieczoru była kopia Konstytucji 3 Maja, pochodząca ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Jest to najpełniejsza znana wersja tekstu ustawy rządowej z 1791 roku, posiadająca status kopii na prawach oryginału. Uczestnicy mieli również niepowtarzalną okazję zobaczyć starodruki z końca XVIII wieku, pochodzące ze zbiorów biblioteki - dokumenty na co dzień niedostępne dla szerszej publiczności.
O kontekście historycznym uchwalenia Konstytucji 3 Maja, reformach epoki stanisławowskiej oraz ideach towarzyszących ostatnim próbom ratowania Rzeczypospolitej opowiedziała Pani Katarzyna Wodarska-Ogidel – przedstawicielka Towarzystwa Stanisławowskiego oraz Muzeum Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Jej prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i uznaniem publiczności.
Zwieńczeniem wydarzenia była refleksyjna kompozycja Fryderyka Chopina – Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, wykonana przez Myrosławę Chonczarenko, uczennicę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Muzyka Chopina stała się symbolicznym domknięciem wieczoru, łącząc ducha patriotyzmu z artystycznym wyrazem polskiej duszy.
- Szczegóły
15 maja 2025 roku odbyło się ósme spotkanie w ramach warsztatów kreatywnego pisania Krok po kroku do dzieła!. Tym razem uczestnicy zapoznali się z różnymi rodzajami narracji w tekście literackim. Nie zabrakło praktycznych ćwiczeń, dzięki którym młodzi ludzie mogli przekonać się, jaki typ narracji najlepiej pasuje do ich opowiadań.
Ponadto prowadząca zaprosiła uczestników do udziału w I Świętokrzyskim Festiwalu Literackim, organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. W. Gombrowicza w Kielcach w dniach 5–8 czerwca 2025.
- Szczegóły
15 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w ramach Światowego Dnia Muzyki i Plastyki. Młodzi czytelnicy wysłuchali opowiadania o krowie imieniem Zosia, która postanawia dostać się do jednej
z licznych orkiestr (Orkiestra Krowy Zosi, Geoffroya de Pennart, Wydawnictwo Muchomor). Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące książki i zastanawiały się co liczy się bardziej przy przyjęciu do danej grupy (w tym wypadku orkiestry). Odpowiedni stój, taki sam wygląd, chęci czy talent. Po zakończonej rozmowie odgadywały jaki instrument może wydawać dane dźwięki oraz dopasowywały ilustracje z rozłożonych na stoliku obrazków. Następnie za pomocą interaktywnej książki Co tak pięknie gra autorstwa Włodzimierza i Izabeli Izban (Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO) oglądały obrazki instrumentów muzycznych z całego świata, a dzięki kodom QR zamieszczonym przy każdym obrazku wysłuchały dźwięków z 34 prezentowanych instrumentów. Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie domalowywały łaty na sylwetce krowy umieszczonej na dużym arkuszu oraz pomalowały ją na różne kolory.
- Szczegóły
Około 200 osób wzięło udział w wyjątkowym spotkaniu z Michałem Koterskim – aktorem, bohaterem książki Beaty Nowickiej „Michał Koterski. To już moje ostatnie życie”, opowiadającej o zmaganiach z uzależnieniem, sile przemiany i nadziei na nowe życie. Spotkanie poprowadziła Anna Równy, która z wyczuciem i empatią towarzyszyła rozmowie pełnej szczerości, refleksji i emocji. To była poruszająca opowieść – nie tylko o upadku i powrocie, ale o miłości, odwadze i potrzebie prawdy. Michał Koterski mówił wprost o trudnym procesie powstawania książki, która – jak sam przyznał – „uratowała wiele ludzkich żyć”. Książka, której – jak powiedział – „nikt się nie spodziewał”, stała się ważnym głosem we współczesnej rozmowie o uzależnieniach. To ludzie, którzy ją przeczytali, nadali jej moc.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za obecność, skupienie i ciepłe przyjęcie. Podczas spotkania rozlosowaliśmy książkę Michała – zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!
- Szczegóły
13 maja w ramach cyklu Smyk w krainie książek, gościliśmy dzieci z przedszkola Lamido w Kielcach, na zajęciach Wyruszamy na poszukiwanie smoka. Po obejrzeniu i wysłuchaniu historii o smoku Wawelskim z teatrzyku Kamishibai mali odkrywcy wyruszyli w podróż na poszukiwanie smoka Teodora. Pokonując wiele przeszkód w rymowanej zabawie, rozwiązując rebusy, tańcząc i rywalizując w podgrupach dotarli do krainy smoków. Na koniec stworzyli własną pracę plastyczną – papierową pacynkę smoka ziejącego ogniem.
- Szczegóły
12 maja dzieci z Przedszkola Niepublicznego AQQ w Kielcach uczestniczyły w lekcji bibliotecznej o charakterze informacyjnym. W ramach Tygodnia Bibliotek dzieci spotkały się z osobami pracującymi w bibliotece, poznały specyfikę ich pracy oraz zasady funkcjonowania biblioteki publicznej.
Następnie wzięły udział w zajęciach zatytułowanych Klasyka dla smyka, pod hasłem Biblioteka – królestwo książek. Wysłuchały wierszy o magii książek, o tym , że książki zabierają nas ku największym przygodom i pozwalają spełniać marzenia.
Na zakończenie dzieci uczestniczyły w zabawie „w bibliotekę”, wcieliły się w rolę bibliotekarza i czytelników. Poznały zwroty grzecznościowe oraz frazy, które należy wypowiedzieć, pożyczając książkę, np. Chciał(a)bym pożyczyć książkę o…; Szukam bajek z…; Interesują mnie…
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec