Joanna Olech, zabawna i przesympatyczna autorka książek dla dzieci przyjechała do województwa świętokrzyskiego, by spotkać się młodymi czytelnikami. Wizytę w naszym regionie zaczęła 1 października od spotkania poza programem DKK w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Następnie odwiedziła biblioteki w Samsonowie, Łącznej i Wąchocku (filia w Wielkiej Wsi).

Spotkanie autorskie z Joanną Olech (01.10.2019)

„Czytanie nie boli – prawda czy fałsz?” – spotkanie autorskie z Joanną Olech

„Czytanie to najlepszy sposób uczenia się” - polska pisarka Joanna Olech spotkała się z dziećmi i młodzieżą z terenu Gminy Zagnańsk. Cudownie opowiadała o swoich książkach i pracy pisarza. Pełna emocji, radości i wewnętrznego ciepła nawiązała rewelacyjną nić porozumienia ze zgromadzonymi w bibliotece uczestnikami.

Podczas spotkania autorka prezentowała różne wydania i wersje językowe „Dynastii Miziołków”, powieści dla dzieci za sprawą której zdobyła popularność. Przytaczała również jej fragmenty i zadawała pytania. Zadaniem dzieci było wybranie spośród siebie trzech osób podobnych do Miziołka, tytułowego 11-letniego chłopca, a publiczność za pomocą oklasków wybierała zwycięzcę. Dużym zainteresowaniem cieszył się quiz dotyczący treści książki pt. „Tarantula, Klops i Herkules”. Ciekawym zagadnieniem była prezentacja publikacji z serii „Czytam sobie” i układanie zdań bez polskich znaków diakrytycznych, tj. ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie bohatera trzech dzieł o smoku Pomponie. Autorka przywiozła ze sobą książki typu picture-book (obrazkowe).

Niestrudzeni uczestnicy po wielu rozgrywkach ochoczo wzięli udział w konkursie na mini-opowiadanie o smoku. Zadanie polegało na ułożeniu trzech historii o smoku: wesołym, zdziwionym i wściekłym. Tradycyjnie spotkanie zakończyła kolejka po autografy oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

2 października Gminna Biblioteka Publiczna w Łącznej miała niewątpliwy zaszczyt gościć ilustratorkę i autorkę powieści dla dzieci i młodzieży panią Joannę Olech. Spotkanie odbyło się w ramach DKK i dzięki dofinansowaniu z Instytutu Książki. Zgromadziło 48 osób z czego 5 należy do Dyskusyjnego Klubu Książki. Pani Joanna Olech łączy w sobie zarówno ciepło i serdeczność jak i niesamowity entuzjazm i poczucie humoru (charakteryzuje ją również doskonała celność podczas rzutów cukierkiem). Tym właśnie podzieliła się z publicznością podczas opowieści o pracy pisarza, zarażając dzieci optymizmem i energią. Z całą pewnością spotkanie z panią Joanną skłoni obecnych na spotkaniu do sięgnięcia nie tylko po jej książki, ale po książki w ogóle.

W dniu 2 października 2019 r. odbyło się w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi spotkanie autorskie z Joanną Olech. Uczestnikami spotkania byli członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki z Wąchocka oraz uczniowie klas V-VI, (ogółem 35 osób, w tym 6 z DKK).

Organizatorem spotkania była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki we współpracy z Instytutem Książki w Warszawie.

Atmosfera spotkania była niezwykła! Autorka, osoba bardzo ciepła i otwarta, wprowadziła wspaniały klimat i „zaraziła” nim wszystkich uczestników. Oprócz prezentacji własnych książek, czytania ich fragmentów, przeprowadziła szereg konkursów i zgadywanek dla dzieci, angażując wszystkich na 100%.

Poza tym pani Joanna Olech zaprezentowała także talent ilustratorski, rysując m. in. smoka Pompona czy bohatera naszej lektury - Miziołka, które to ilustracje zawisną na ścianach biblioteki, jako pamiątki po tym niezwykłym spotkaniu.

Na koniec autorka bardzo chętnie podpisywała dzieciom zakupione książki, każdemu z nich dedykując coś od siebie.

Było to pełne wrażeń i emocji wspaniałe wydarzenie czytelnicze, które na długo zostanie nam w pamięci!

Katarzyna Dulęba - moderator DKK w Wielkiej Wsi

Joanna Ziemkiewicz - moderator młodzieżowego DKK w Wąchocku

iklogonprclogodkk

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.