14 maja 2021 roku na kanale YouTube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach gościliśmy Jakuba Szamałka, absolwenta archeologii na Uniwersytecie Oxfordzkim, doktoranta Uniwersytetu Cambridge. Za swoją debiutancką powieść Kiedy Atena odwraca wzrok, w 20011 roku otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Natomiast w 2015 roku za Czytanie z kości odebrał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Fanancial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. W 2018 roku ukazała się pierwsza część trylogii Ukryta sieć o śledztwie Julity Wójcickiej pt. Cokolwiek wybierzesz, rok później druga Kimkolwiek jesteś. Gdziekolwiek spojrzysz to zwieńczenie serii docenionej przez czytelników. Jakub Szamałek to także scenarzysta studia CD Projekt Red, producenta serii gier Wiedźmin.

W czasie spotkania opowiedział, dlaczego porzucił archeologię na rzecz literatury. W pierwszej trylogii wplatał swoją wiedzę w powieści, przedstawiając antyk o jakim nie przeczytamy w podręcznikach do historii. W swojej debiutanckiej książce Kiedy Atena odwraca wzrok autor zabiera nas w podróż do roku 430 p.n.e. To tam główny bohater Leochares musi zmierzyć się z zadaniem – namierzyć szpiega i nie dopuścić do upadku Aten. To powieść kryminalna osadzona w starożytności, doskonale obrazująca ówczesną obyczajowość i stan wiedzy.  Starożytność to nie jedyny temat, który autor porusza w swoich książkach. Jego najnowsza seria Ukryta sieć odnosi się do nowych technologii. Autor chciał zaproponować coś nowego, coś świeżego, a także pokazać jak bardzo technologia wkracza w nasze życie. Opowiadał o tym, że sieć nie jest bezpiecznym miejscem. Dlatego między innymi, powinniśmy się zastanowić, zanim ściągniemy kolejną aplikację na telefon czy wrzucimy zdjęcie do mediów społecznościowych. Są one przecież  dostępne dla tysięcy użytkowników. Pisarz mówił, że musimy pamiętać o rozsądku w sieci, żeby nie spotkało nas nic krzywdzącego i nieprzyjemnego. Cyberbezpieczeństwo to palący problem współczesności, nie możemy go bagatelizować ani zostawiać na później.

Jakub Szamałek i Małgorzata Winkler
Jakub Szamałek