Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą, czy krytykiem.
Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie - w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 r. i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego, mają wpływ na rynek książki, w tym na najważniejsze nagrody literackie, a nawet nakłady książek.
Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Instytut Książki realizuje również projekt "Autor na Żądanie", który daje klubowiczom z całej Polski możliwość spotkania z autorami czy krytykami literackimi.
Działalność Klubów koordynowana jest w każdym województwie przez biblioteki wojewódzkie. Ich zadaniem jest dostarczenie bibliotekom książek oraz przygotowanych przez Instytut Książki materiałów promocyjnych (plakaty klubów, ulotki i naklejki zamieszczane w książkach czytanych w klubach).
W 2023 roku w województwie świętokrzyskim działało 85 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 18 dziecięcych i młodzieżowych). DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych - zarówno dzieci ze szkół podstawowych, jak i emeryci.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1602 tytuły różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2023 roku w 725 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie 6355 osób. Kluby w województwie świętokrzyskim liczą 935 stałych członków.
W ramach projektu zorganizowano 32 spotkania autorskie, w których uczestniczyły 1333 osoby. Gościliśmy: Pawła Beręsewicza, Pawła Piotra Reszkę, Roberta Gondka, Renatę Piątkowską, Agnieszkę Walczak-Chojecką, Ilonę Wiśniewską, Ałbenę Grabowską, Andrzeja Mellera, Grażynę Plebanek, Joannę Rusinek, Przemysława Wechterowicza, Joannę Olech, Sabinę Jakubowską, Maję Wolny, Katarzynę Zyskowską.
Dzięki środkom z programu umożliwiono zainteresowanym klubowiczom uczestnictwo w spotkaniach autorskich poza ich miejscem zamieszkania. Na spotkanie z Ałbeną Grabowską do Kielc przyjechali klubowicze z Sędziszowa, Wodzisławia, Opatowca, Nowego Korczyna, Ożarowa.
Członkowie DKK brali udział w spotkaniach autorskich oraz różnych imprezach organizowanych w macierzystych bibliotekach poza programem DKK, np. w Tygodniu Bibliotek, Narodowym Czytaniu, Nocy Bibliotek, Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, akcji Żonkile, lokalnych uroczystościach, jak np. obchody kulturalne pod hasłem Tydzień Stanisława ze Skalbmierza (Skalbmierz Parafia). Członkowie klubów z Sandomierza, Kielc (MBP F.1, F.4), Skarżyska-Kamiennej i Ożarowa uczcili 100. Rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Klubowicze z Pińczowa w Roku Mikołaja Kopernika udali się do obserwatorium astronomicznego.
Społeczność DKK jest bardzo aktywna. Członkowie klubów nie tylko rozwijali swoje zainteresowania literaturą, ale również włączali się w liczne inicjatywy społeczne i kulturalne, tworząc silne więzi z lokalnym środowiskiem. Organizowano wyjazdy do kina (Michałów, Dobromierz, Kluczewsko, Sandomierz, Bodzentyn) i teatru (Starachowice, Kluczewsko, Dobromierz, Michałów, Osiek). Klubowicze z Buska-Zdroju i Opatowca uczestniczyli w projekcji filmów w ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Klubowicze z Sandomierza wzięli udział w Środach Filmowych, Sandomierskich Senioraliach, wyjechali na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Domu Kuncewiczów. Klubowicze z Jędrzejowa spotkali się w Ogrodach Czasu Muzeum im. Przypkowskich, wzięli udział w wernisażu malarstwa Urszuli Lubczyńskiej-Gładkiej. Klub z Michałowa zwiedził wystawę malarstwa Stefanii Wójcik. Klub z Ożarowa wziął udział w konkursie Czy znasz życie i mowę swoich przodków?
Kluby z województwa świętokrzyskiego chętnie angażowały się w inicjatywy społeczne i akcje charytatywne. Klubowicze z Michałowa i Pińczowa włączyli się do akcji Książki niosą dobre słowa. Członkowie klubu z Pińczowa zaangażowali się w zbiórkę nakrętek na rzecz chorego chłopca. Klub z Michałowa wziął udział w akcji Szlachetna paczka. Klubowicze z Bodzentyna uczestniczyli w Koncercie Charytatywnym Spełniamy marzenia dzieci chorych onkologicznie.
Kluby z Nowego Korczyna, Bodzentyna, Wilczyc zorganizowały spotkania z członkami Klubów Seniora. W Stąporkowie odbyły się warsztaty ogrodnicze (sadzenie bukietów w słoikach) oraz warsztaty Siłownia Pamięci. Członkowie klubów z Opatowca i Nowego Korczyna spotkali się przy wspólnym grillu. Klubowicze z Pawłowa uczestniczyli w wycieczce: Zamek Krzyżtopór-Opatów-Sandomierz. Spotkanie klubu z Opatowa poświęcone regionaliście Józefowi Myjakowi odbyło się w Podziemiach Opatowskich. Spotkaniu klubu z Secemina towarzyszyła gra terenowa Secemina nie omijaj. Klub z Dobromierza zorganizował stoisko z książkami podczas powiatowych dożynek. Klubowicze z Michałowa zwiedzili Stadninę Koni w Michałowie, DKK z Opatowca i Nowego Korczyna wyjechały do winnicy w Szczaworyżu.
Moderatorzy klubów dziecięcych organizowali zabawy okolicznościowe: Światowy Dzień Uśmiechu, Dzień Kubusia Puchatka, Światowy Dzień Kota, Dzień Postaci z Bajek (Żarczyce Duże, Opatowiec). Kluby uczestniczyły w ogólnopolskich akcjach: Jak nie czytam, jak czytam, Czytanie na Polanie, XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Klubowicze ze Starachowic wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Przepiszmy to! Klub ze Stąporkowa brał udział w warsztatach makramowych. W spotkaniu klubu młodzieżowego z Ostrowca Św. uczestniczyła pochodząca z tego miasta autorka – Anna Bellon. Klubowicze z Opatowca wzięli udział w spotkaniu autorskim z Moniką Sawicką.
Klubowiczki z Dobromierza i Kielc (WBP) otrzymały nagrodę Instytutu Książki za najlepsze recenzje książek.
Moderatorzy uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach zorganizowanych w WBP (łącznie 81 osób):
Szkolenie Czego pragną mężczyźni? Jak przyciągnąć panów do biblioteki (prowadzenie: Paweł Dobrzelecki – bibliotekarz, trener, animator, miłośnik alternatywnych form edukacji, koordynator oraz inicjator wielu projektów skierowanych do dzieci i młodzieży, ambasador Stowarzyszenia LABiB, podwójny stypendysta MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury),
Spotkanie dla moderatorów. W programie:
- podsumowanie działań w ramach projektu w 2023 roku
- wykład Trudne tematy poruszane w literaturze dziecięcej i młodzieżowej (prowadzenie: Joanna Piekarska – członkini Polskiej Sekcji IBBY, kierownik Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej w Bibliotece Narodowej, autorka szkoleń w zakresie literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz możliwości ich wykorzystania we wspieraniu procesu edukacyjnego, rozwojowego i biblioterapeutycznego, wyróżniona Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”)
- autoprezentacja wydawnictwa Dwie siostry,
Szkolenie Public relations – jak wykorzystać komunikację w mediach społecznościowych (prowadzenie: Karolina Sieniawska – specjalistka z zakresu komunikacji, kreacji i zarządzania marką, współzałożycielka agencji Wordsmith PR, podczas szkoleń prezentuje trendy z portali: Facebook, Instagram, Linkedln i TikTok).
Zorganizowano wspólne wyjście do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl Miarka za miarkę, który obejrzało 155 osób z 16 klubów. Wspólny wieczór służył integracji środowiska DKK.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki jest finansowany ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (96 028 zł.), dotacji własnej WBP (10 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W 2022 roku w województwie świętokrzyskim działało 89 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 19 dziecięcych i młodzieżowych). DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych - zarówno dzieci ze szkół podstawowych, jak i emeryci.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1573 tytuły różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2022 roku w odbyło się 671 klubowych spotkań. Kluby w województwie świętokrzyskim liczą 926 stałych członków.
W ramach projektu zorganizowano 33 spotkania autorskie, w których uczestniczyło 1448 osób. Gościliśmy: Annę Czerwińską-Rydel, Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, , Agatę Romaniuk, Agnieszkę Rostowską, Joannę Jax, Katarzynę Zdanowicz, Ewę Winnicką, Marcina Mellera, Magdalenę Kordel, Borysa Tynkę, Justynę Bednarek, Agatę Tuszyńską, Piotra Milewskiego, Magdalenę Grzebałkowską, Andrzeja Grabowskiego.
Członkowie DKK biorą udział w spotkaniach autorskich oraz różnych imprezach organizowanych w macierzystych bibliotekach poza programem DKK, np. Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, Tygodniu Bibliotek, Tygodniu Czytania Dzieciom, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, lokalnych uroczystościach, jak np. odsłonięcie obeliska poświęconego Rotmistrzowi Rzewuskiemu (Kozłów), obchodach kulturalnych pod hasłem Tydzień Stanisława ze Skalbmierza (Skalbmierz Parafia).
Społeczność DKK jest bardzo aktywna. W minionym roku klubowicze z Pińczowa zwiedzili wystawę Dygasiński-Malczewski-Relacje w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, wzięli udział w zbiórce nakrętek na rzecz chorego chłopca. Członkowie klubu z Kozłowa uczestniczyli w spektaklu Separacja w Domu Kultury w Małogoszczu. Klub z Kluczewska zorganizował stoisko DKK na Gminnym Festynie Rodzinnym. Klubowicze z Chęcin wzięli udział w wydarzeniu Zaczytaj się w Chęcinach, członkowie klubu z Jędrzejowa Zaczytane w ogólnoświatowej kampanii społecznej Nazywam się Miliard, a DKK z Obrazowa wysłuchał prelekcji policjantów o zagrożeniach w sieci. DKK z Sandomierza wyjechał do Rzeszowa, aby obejrzeć Skrzypka na dachu. Klub z Michałowa był na wystawie bożonarodzeniowych szopek, brał udział w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Zorganizował wyjazd do Domu Malarek w Zalipiu i do tężni solankowej w Busku-Zdroju. Klub z Pińczowa wziął udział w wycieczce autokarowej Śladami Singera. Klubowicze z Dobromierza i Kluczewska pojechali wspólnie do Wrocławia. W Opatowcu odbyło się spotkanie integracyjne członków DKK z Nowego Korczyna i Opatowca, połączone ze zwiedzaniem wystawy. Klubowicze z Samsonowa i Chęcin brali udział w debacie O literaturze przy kawie – pisanie od kuchni, w trakcie której zaproszone pisarki mówiły o swoich doświadczeniach związanych z tworzeniem literatury. Klubowiczki z Chęcin w ramach projektu Zaczytani chęcinianie spotkały się z Karoliną Wilczyńską. Klub przy WBP w Kielcach zorganizował spotkanie autorskie z Marią Szyszkowską i Janem Stępniem. Klubowicze z Buska wzięli udział w Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady.
Moderatorzy klubów dziecięcych organizowali zabawy okolicznościowe: Walentynki, Światowy Dzień Wiewiórki, Dzień wiedzy o pingwinach, Dzień Dinozura (Żarczyce Duże), warsztaty wielkonocne (Opatowiec), Dzień Kota, pierwszy dzień wiosny (Samsonów). Dzieci brały udział w mobilnej grze terenowej Koszałek w opałach (Starachowice), warsztatach tworzenia bransoletek, stworzyły swoją wersję książki do teatru Kamishibai (Stąporków), uczestniczyły w uroczystościach Nocy Świętojańskiej (Opatowiec, Żarczyce Duże), wykonały plakat z EKO-zasadami (Samborzec).
Moderatorzy uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach zorganizowanych w WBP (łącznie 80 osób):
- Książka ma głos – sztuka prowadzenia dyskusji dla nowych (choć nie tylko) moderatorów DKK (prowadzenie: Magdalena Fudala, menadżer, specjalistka od public relations, wspierająca zespoły w budowaniu relacji, skutecznej komunikacji i rozwiązywaniu konfliktów),
- Spotkanie dla moderatorów DKK województwa świętokrzyskiego. W programie:
- Realizacja zadania Dyskusyjne Kluby Książki w województwie świętokrzyskim w 2021 roku oraz plany na rok bieżący (Małgorzata Winkler, koordynator wojewódzki programu DKK)
- Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki. Autoprezentacja: Nie tylko literacko. Dyskusyjny Klub Książki z Gór Pińczowski (Halina Biały), Kolorowy świat z „Dzieciakami na szóstkę”. Spotkania DKK w GBP w Samsonowie (Katarzyna Skałka)
- Zbrodnie, jako inspiracje dla twórców literatury, filmu i podcastów (Katarzyna Kunowska, moderatorka DKK z Osieka),
- Booktalking – inspirująca metoda rozbudzania książkowych pasji (prowadzenie: Sławomir Waśniewski z Akademii Kreatywnej Edukacji w Łodzi, pedagog, oligofrenopedagog, arteterapeuta, trener kreatywności i innowacyjności),
- Miasto to gra – jak gry miejskie mogą promować kulturę, literaturę lub instytucje (prowadzenie: Karol Baranowski, bibliotekarz-nauczyciel w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie oraz w Artetece WBP w Krakowie, członek i ambasador Stowarzyszenia Labib).
7 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 15-lecia działania Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie świętokrzyskim. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Książki, Agnieszka Lewandowska – z własnym wystąpieniem oraz Jakub Pacześniak. Wszystkim obecnym moderatorom wręczono podziękowania za zaangażowanie w popularyzację książek oraz wspieranie rozwoju czytelnictwa. Część artystyczną stanowiło spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką, reportażystkami, autorkami bloga oraz książki pt. Jak się starzeć bez godności.
W ramach obchodów 15-lecia działalności DKK zorganizowano wspólne wyjście do Teatru im. Stefana Żeromskiego na spektakl Szalone nożyczki. Wspólny wieczór służył integracji środowiska DKK. Wzięło w nim udział 150 osób z 20 klubów.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany jest ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (90 200 zł.), dotacji własnej WBP (7 590 zł.) oraz zaangażowaniu bibliotek samorządowych.
W 2021 roku w województwie świętokrzyskim działały 94 Dyskusyjne Kluby Książki (w tym 20 dziecięcych i młodzieżowych). DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych - zarówno dzieci ze szkół podstawowych, jak i emeryci.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1514 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2021 roku w 451 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie 936 stałych klubowiczów (ale 1269 osób).
W ramach projektu zorganizowano 29 spotkań autorskich - w formie tradycyjnej oraz on-line. Na spotkaniach tradycyjnych w bibliotekach gościliśmy: Dorotę Gąsiorowską, Małgorzatę Wardę, Marcina Margielewskiego, Annę Kańtoch, Marcina Kydryńskiego, Joannę Olech, Jakuba Małeckiego, Marcina Świetlickiego, Mariusza Czubaja, Mariusza Szczygła i Przemysława Semczuka. W spotkaniach tych uczestniczyły 723 osoby. Na kanale You Tube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej gościliśmy: Małgorzatę Rejmer, Barbarę Sadurską, Pawła Piotra Reszkę, Jakuba Szamałka, Jacka Komudę, Wiolettę Piasecką, Radosława Raka, Barbarę Kosmowską. Spotkania on-line miały 4884 wyświetleń. Trzy spotkania (z Mikołajem Łozińskim, Igorem Brejdygantem oraz Magdaleną Grzebałkowską) odbyły się w formie hybrydowej, tj. przy udziale publiczności z jednoczesnym streamingiem.
Członkowie DKK biorą udział w spotkaniach autorskich oraz różnych imprezach organizowanych w macierzystych bibliotekach poza programem DKK, np. w Nocy Bibliotek, Narodowym Czytaniu, Tygodniu Bibliotek, Tygodniu Kultury Języka, Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, lokalnych uroczystościach, jak np. rocznica pacyfikacji Skalbmierza, spotkania z piosenką patriotyczną (Skalbmierz, Pińczów).
Społeczność DKK jest bardzo aktywna. W 2021 roku moderatorki klubów w Starachowicach, Samsonowie i Górach Pińczowskich zorganizowały dla klubowiczów wyjazdy na spotkania autorskie odbywające w ramach DKK w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Członkowie klubu z Sandomierza zwiedzili wystawy Nieobecni, Z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu oraz Szwarc-Bronikowski. Podróże w nieznane eksponowane w Zamku Kazimierzowskim. Zorganizowali również wyjście do kina na filmy Nomadland i Śniegu już nigdy nie będzie oraz uczestniczyli w wycieczce do Tarłowa, gdzie szukali śladów Witolda Gombrowicza. W seansach filmowych w kinie uczestniczyli klubowicze z Gór Pińczowskich i Skalbmierza. Osoby należące do klubu w Górach Pińczowskich wybrały się do teatru na spektakl Kupiec Wenecki, razem z klubem w Pińczowie uczestniczyły w Jubileuszu 20-lecia Teatru Ciup Frapującego w Pińczowie. Klubowicze z Pawłowa wyjechali na spotkanie z pisarzem – Szymonem Koprowskim do zabytkowego Spichlerza w Pokrzywnicy. Członkowie klubu w Pińczowie brali udział w spotkaniach autorskich z pisarkami - Joanną Jax i Ewą Cielesz, podróżnikiem Sebastianem R. Bielakiem oraz wykładzie dra Przemysława Stanko – Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny zorganizowanym przez MiGBP w Pińczowie. Klub Zaczytane z Jędrzejowa uczestniczył w akcji społecznej Nazywam się Miliard. Klubowicze z DKK z Opatowca wzięli udział w audycji 1 Programu Polskiego Radia - Jedyne Takie Miejsce, transmitowanej na żywo z biblioteki. Osoby należące do klubów w Ożarowie i Lasocinie uczestniczyły w wyjeździe do Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku. Klub działający przy parafii w Skalbmierzu prowadził Wieczory Czytania Książek tematycznie związanych z przypadającymi rocznicami państwowymi, kulturalnymi, literackimi oraz religijnymi. Z okazji przypadającego w 2021 r. Jubileuszu 15-lecia powstania idei Dyskusyjnych Klubów Książki klub w Połańcu zorganizował spotkanie z Jarosławem Czechowiczem, w którym uczestniczyli także klubowicze z Ruszczy.
W Sandomierzaninie ukazuje się cykl artykułów Czytanie w czasach zarazy autorstwa klubowiczki z Sandomierza, Marii Zarańskiej, która chętnie recenzuje przeczytane książki. Moderatorka DKK z Sandomierza zdobyła nagrodę Instytutu Książki za najlepszą recenzję miesiąca. Klub z Chęcin bierze udział w corocznej akcji promującej czytelnictwo Zaczytaj się w Chęcinach. W tym roku spotkanie było poświęcone literackiemu patronowi roku – Stanisławowi Lemowi. Moderatorzy klubów dziecięcych organizowali zabawy okolicznościowe (Andrzejki, Dzień Kota, Dzień Pluszowego Misia) oraz zajęcia plastyczne (kluby z Żarczyc, Samsonowa, Samborca). Poza tym klubowiczki wiały wianki w sobótkowy wieczór (DKK Kluczewsko), piekły pierniczki przed Bożym Narodzeniem i brały udział w akcji szczepień (DKK Łączna).
Moderatorzy uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach zorganizowanych w WBP (łącznie 123 osoby):
- Dyskusja w sieci – jak zorganizować spotkanie DKK w internecie? (prowadzenie: Małgorzata Winkler, koordynator DKK w WBP, Beata Borcuch z DKK działającego przy SP nr 8 w Kielcach, Małgorzata Sobczyk z DKK w Imielnie i Barbara Woś z DKK w Chęcinach),
- Jak pisać krytycznie? Cechy dobrej recenzji (prowadzenie: Jarosław Czechowicz, autor bloga Krytycznym okiem),
- Grafika dla nie grafików: jak zostać grafikiem korzystając z darmowych narzędzi on-line? (prowadzenie: Tomasz Kasperczyk, grafik),
- Opowieści o polskiej prowincji: w literaturze oraz oczami reportera (wystąpienie Anny Marchewki i Filipa Springera),
- KreatyWWWne pisanie, czyli jak tworzyć ciekawe i angażujące treści do Internetu? (prowadzenie: Patrycja Grzelczak, copywiter).
28 października odbyło się spotkanie z okazji Jubileuszu 15-lecia programu Dyskusyjne Kluby Książki, podczas którego Andrzej Dąbrowski – dyrektor WBP oraz Małgorzata Winkler – koordynator wojewódzki podsumowali lata działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie świętokrzyskim. Uczestnicy jubileuszu mogli wysłuchać wykładu dr Anny Marchewki dotyczącego wątków realizmu magicznego w literaturze polskiej i światowej, a także uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Jakubem Małeckim oraz spotkaniu słowno-muzycznym z Marcinem Świetlickim i Mariuszem Czubajem.
Zorganizowano także warsztaty dla dzieci, członków DKK przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Samborcu, których tematyka związana była z tworzeniem książek i tekstów literackich. Warsztaty poprowadziła Barbara Gawryluk. Były one nagrodą dla klubu za zajęcie I miejsca w konkursie na Najlepszy DKK 2019. Z powodu pandemii spotkanie nie mogło odbyć się wcześniej.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany jest ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (120 120 zł.), dotacji własnej WBP (10 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W województwie świętokrzyskim działa 91 Dyskusyjnych Klubów Książki. Koordynatorem wojewódzkim jest Małgorzata Winkler, instruktor WBP w Kielcach (Dział Metodyki, Szkoleń i Analiz), tel. +48 41 361-53-51 w. 206, 207, 208, 210; +48 41 344-70-74 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.
W 2020 roku w województwie świętokrzyskim działało 91 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 20 dziecięcych i młodzieżowych). DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach.
Mapa powstała na podstawie pliku stworzonego przez: SANtosito.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1435 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2020 roku w 332 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie stałych 868 klubowiczów (ale 1346 osób). W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci.
W ramach projektu zorganizowano 15 spotkań autorskich on-line, które miały 3311 wyświetleń. Na kanale You Tube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej gościliśmy: Mariusza Czubaja, Pana Poetę, Magdalenę Witkiewicz, Izabellę Frączyk, Barbarę Rybałtowską, Zbigniewa Masternaka, Ewę Cielesz, Ilonę Wiśniewską, Roberta Maciąga, Stanisławę Budzisz, Ałbenę Grabowską, Marcela Woźniaka, Agnieszkę Frączek, Joannę Gierak-Onoszko, Wojciecha Jagielskiego.
Dzięki środkom z programu DKK działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Pińczowie zorganizował spotkanie autorskie z historykiem, również członkiem Klubu, p. Andrzejem Grygielem wokół książki Wspomnienia Żydów pińczowskich w 75.rocznicę oswobodzenia obozu Oświęcim-Brzezinka. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek i artykułów z gazet i czasopism. Przez cały rok Klub prowadzi akcję charytatywną zbierania plastikowych nakrętek na rzecz chorego chłopca – czytelnika biblioteki w Pińczowie. Pińczowscy klubowicze wzięli udział w projekcie biblioteki: Z Dygasińskim przez Ponidzie. W ramach projektu odwiedzili Niegosławice – miejsce urodzin pisarza oraz odbyli wycieczkę po miejscowościach województwa świętokrzyskiego, która zakończyła się w Nagłowicach – miejscu urodzin Mikołaja Reja.
Aktywnie działają klubowicze z Sandomierza. Uczestniczyli w Festiwalu Tyrmanda w Stalowej Woli, w spotkaniu autorskim na Zamku Królewskim w Warszawie, wystawie w Domu Długosza w Sandomierzu. Regularne przesyłanie recenzji zaowocowało nagrodą na najlepszą recenzję marca w konkursie Instytutu Książki.
Panie z Klubu działającego przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach zorganizowały wewnętrzny konkurs pn. „Książka, która najbardziej poruszyła mnie w życiu”.
Klubowicze DKK w Jakubowicach uczcili rocznice legionowe składając wieńce i znicze pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego.
Klubowicze z Radkowa obchodzili jubileusz 10-lecia. W czasie spotkania wójt gminy p. Jarosław Dominik wręczył pamiątkowe upominki, odczytywano wiersze miejscowych poetów. Członkowie klubu pojechali również na integracyjną wycieczkę do Krakowa. Zwiedzali m.in. miejsca związane z królami Polski.
W Narodowym Czytaniu wzięli udział klubowicze z Jakubowic, Żarczyc Dużych, Ożarowa, Lsocina, Pińczowa, Wodzisławia, Sandomierza.
Moderatorzy uczestniczyli w warsztatach Martin Pollack „Śmierć w bunkrze” – modelowe spotkanie klubu książki zorganizowanych w WBP (prowadzenie: Rafał Grzenia). W zajęciach uczestniczyło 18 moderatorów.
Zorganizowaliśmy 3 szkolenia on-line dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki:
- Tysiąc książek w Internecie – jak twórczo pracować z literaturą dostępną on-line z czytelnikami w różnym wieku (prowadzenie: Agata Warywoda),
- Czy temat reportażu leży na ulicy? (prowadzenie: Przemysław Semczuk),
- Tworzenie tekstów do Internetu (prowadzenie: Patrycja Grzelczak).
W ramach programu Dyskusyjne Kluby książki odbyły się również warsztaty pisarskie on-line dla czytelników:
- Tworzenie prozy dziecięco-młodzieżowej (prowadzenie: Małgorzata Warda),
- Proza dla początkujących (prowadzenie: Małgorzata Warda),
- Podstawy pisania felietonów (prowadzenie: Sylwia Chutnik),
- Reportaż dla początkujących (prowadzenie: Przemysław Semczuk),
- Tworzenie tekstów do Internetu (prowadzenie: Patrycja Grzelczak).
Zorganizowano konkurs na Najlepszy DKK 2019 roku w województwie świętokrzyskim, na który wpłynęło 16 zgłoszeń. Komisja konkursowa powołana przez dyrektora WBP wyłoniła zwycięzcę: DKK dla dzieci działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Samborcu. Drugie miejsce przypadło ex aequo DKK działającemu przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie oraz DKK działającemu przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie. Trzecie miejsce zajął DKK działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Imielnie.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany jest ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (92 500 zł).
Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą, czy krytykiem.
Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie - w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 r. i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego, mają wpływ na rynek książki, w tym na najważniejsze nagrody literackie, a nawet nakłady książek.
Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Instytut Książki realizuje również projekt "Autor na Żądanie", który daje klubowiczom z całej Polski możliwość spotkania z autorami czy krytykami literackimi.
Działalność Klubów koordynowana jest w każdym województwie przez biblioteki wojewódzkie. Ich zadaniem jest dostarczenie bibliotekom książek oraz przygotowanych przez Instytut Książki materiałów promocyjnych (plakaty klubów, ulotki i naklejki zamieszczane w książkach czytanych w klubach).
W województwie świętokrzyskim działa 91 Dyskusyjnych Klubów Książki.
Koordynatorem wojewódzkim jest Małgorzata Winkler, instruktor WBP w Kielcach (Dział Metodyki, Szkoleń i Analiz), tel. +48 41 361-53-51 w. 206, 207, 208, 210; +48 41 344-70-74 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.
W 2019 roku w województwie świętokrzyskim działało 87 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 17 dziecięcych i młodzieżowych). DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1295 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2019 roku w 756 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie stałych 851 klubowiczów (ale 1418 osób).
W 36 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział ok. 1500 osób. Gościliśmy: Sylwię Chutnik, Krystynę Mirek, Olgę Rudnicką, Annę Bikont, Zofię Stanecką, Annę Janko, Joannę Jax, Magdalenę Witkiewicz, Joannę Bator, Joannę Olech, Agnieszkę Krawczyk, Justynę Kopińską, Elżbietę Cherezińską, Magdalenę Grzebałkowską, Marcina Wichę i Magdę Umer.
Dzięki środkom z programu moderatorzy zorganizowali wyjazdy klubowiczów na spotkania autorskie odbywające się w sąsiednich bibliotekach. Na spotkania autorskie z:
- Olgą Rudnicką - do M-GBP w Jędrzejowie przyjechali klubowicze i moderator z Wodzisławia;
- Joanną Jax - do GBP w Samborcu przyjechali klubowicze i moderator z Obrazowa; do GBP w Radkowie z Secemina;
- Joanną Bator - do MBP w Sandomierzu przyjechali moderator i klubowicze z Osieka;
- Anną Janko - do BPMiG w Ożarowie przyjechali klubowicze i moderatorzy z Lasocina i Glinian;
- Elżbietą Cherezińską - do WBP przyjechali klubowicze i moderatorzy z Gór Pińczowskich i Pińczowa; a do Dobromierza z Włoszczowy.
Członkowie DKK biorą udział w spotkaniach autorskich oraz różnych imprezach organizowanych w macierzystych bibliotekach poza programem DKK, np. w Nocy Bibliotek.
Moderatorka klubu w Seceminie zorganizowała dla klubowiczów wyjazd na spotkanie autorskie w ramach DKK z Joanną Jax do Gminnej Biblioteki Publicznej w Radkowie. Członkowie DKK z Wodzisława uczestniczyli w spotkaniu z Olgą Rudnicką w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie. Członkowie DKK z Osieka wzięli udział w spotkaniu z Wiesławem Myśliwskim, które odbyło się w Tarnobrzegu. Panie z DKK, działającego przy WBP w Kielcach wzięły udział w czytaniu dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100. rocznicę urodzin pisarza. Moderatorka klubu DKK, działającego przy WBP w Kielcach, zorganizowała spotkanie Historia Rodu Jarońskich, dotyczące rodziny od XIX. w. związanej z Kielcami i zasłużonej dla miasta. Moderatorka Klubu z Kluczewska zorganizowała dla klubowiczów wyjazd do Teatru Muzycznego w Łodzi na sztukę Klimakterium 2. Podczas XVI Tygodnia Bibliotek członkinie DKK wraz z moderatorką spotkały się z seniorkami Klubu Kobiet Kreatywnych promując nie tylko DKK, ale także zachęcając do sięgnięcia po nowości zakupione przez bibliotekę. Podczas Tygodnia Bibliotek zorganizowano także spotkanie dwóch Dyskusyjnych Klubów Książki z sąsiednich gmin – członkowie DKK oraz czytelnicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Adeli Nawrot w Bodzentynie przyjechali w odwiedziny do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie, gdzie wspólnie udali się na wycieczkę do Sanktuarium MB Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Klubowicze z Radoszyc zorganizowali warsztaty z robienia kartek świątecznych. Osoby należące do Klubu w Sandomierzu zorganizowały wyjazd do Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach na spektakl Widnokrąg wg powieści Wiesława Myśliwskiego oraz wspólne wyjście z grupą SAS na seans Słodki koniec dnia.
Moderatorzy uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach zorganizowanych w WBP (łącznie 88 osób):
- Judith W. Taschler, Nauczycielka - o literaturze kobiecej (jeśli taka istnieje) (warsztaty prowadził Rafał Grzenia)
- Jak pisać krytycznie? (warsztaty prowadził Jarosław Czechowicz)
- Szkolenie dla moderatorów w czasie którego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszy DKK 2018 w województwie świętokrzyskim. Podczas szkolenia moderatorzy wysłuchali wykładu Justyny Czechowskiej pt. Fala ze Skandynawii – o popularności literatury skandynawskiej w Polsce.
Zorganizowano konkurs na Najlepszy DKK 2018 roku, na który wpłynęło 24 zgłoszenia. Komisja konkursowa powołana przez dyrektora WBP wyłoniła zwycięzcę: DKK w Sandomierzu. Zgodnie z regulaminem konkursu laureatka i prowadzony przez nią DKK otrzymały jako nagrodę spotkanie autorskie w wybraną przez siebie autorką - Joanną Bator oraz nagrodę rzeczową. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz torby z logiem DKK dla członków swoich klubów.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (101 500 zł), dotacji własnej WBP (10 000 zł) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W 2018 roku w województwie świętokrzyskim działało 85 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 17 dziecięcych i młodzieżowych). DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1320 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2018 roku w 734 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie stałych 824 klubowiczów (ale 1185 osób), omówiono 878 tytułów.
W 37 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział ok 1500 osób. Gościliśmy: Joannę Bator, Agnieszkę Frączek, Jacka Dehnela, Cezarego Łazarewicza, Leszka Szczasnego, Sylwię Zientek, Agnieszkę Lingas-Łoniwewską, Annę Łacinę, Ewę Nowak, Wojciecha Chmielarza, Karolinę Wilczyńską, Jacka Hugo-Badera, Klementynę Suchanow.
Dzięki środkom z programu moderatorzy zorganizowali wyjazdy klubowiczów na spotkania autorskie odbywające się w sąsiednich bibliotekach. Na spotkania autorskie z:
- Joanną Bator - do WBP w Kielcach przyjechali klubowicze i moderatorzy ze Starachowic, Jędrzejowa i Chęcin;
- Jackiem Dehnelem - do WBP w Kielcach przyjechali klubowicze i moderatorzy ze Starachowic, Wąchocka, Pawłowa; do Jędrzejowa z Chęcin; do Włoszczowy z Secemina, Kluczewska, Dobromierza;
- Cezarym Łazarewiczem - do WBP przyjechali moderatorzy i klubowicze ze Starachowic;
- Sylwią Zientek - do Chęcin przyjechali klubowicze z DKK Zaczytane z Jędrzejowa;
- Agnieszką Lingas-Łoniewską: do Sędziszowa przyjechali klubowicze i moderator z Secemina, do WBP w Kielcach z Suchedniowa i Łącznej;
- Anną Janko - do Chęcin przyjechali klubowicze z Jędrzejowa;
- Jakubem Małeckim - do Dobromierza przyjechali klubowicze i moderatorzy z Secemina, Włoszczowy i Kurzelowa.
Członkowie DKK biorą udział w spotkaniach autorskich oraz różnych imprezach organizowanych w macierzystych bibliotekach poza programem DKK, np. w Nocy Bibliotek. Osoby należące do Klubu przy Bibliotece Parafialnej w Skalbmierzu uczestniczą w wydarzeniach religijnych oraz innych przy parafii Skalbmierz np. w Wieczorach Czytania Książek. W Pińczowie w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie „Pleban” i Koło Gospodyń Wiejskich. DKK Zaczytane organizują akcję Nazywam się Miliard w Jędrzejowie, uczestniczą w otwarciach wystaw, Nocy Muzeów. Członkowie DKK z Osieka wyjechali do: Krakowa na wystawę Wyspiański w Muzeum Narodowym i do teatru Bagatela na sztukę Mayday; do Nałęczowa i Kazimierza śladami pisarzy związanych z Nałęczowem i regionem; młodzież z DKK przygotowała spektakl o Irenie Sendlerowej, troje klubowiczów otrzymało wyróżnienia w wojewódzkim konkursie pięknego czytania prozy Elizy Orzeszkowej. Klubowicze z Kluczewska i Dobromierza wjechali do Teatru Muzycznego w Łodzi oraz do Lipiec Reymontowskich i Spały. Klubowicze z 3 klubów z Opatowca wzięli udział w wyjazdach do Krakowa: zwiedzali miasto i wzięli udział w spektaklach teatralnych. Klubowicza z Sandomierza zwiedzili Archiwum Państwowe oraz Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie. DKK z Pawłowa odwiedził DKK w Bodzentynie, a DKK w Lasocinie świętował 5-lecie z klubowiczami z sąsiednich miejscowości. Młodzież z DKK w Tumlinie wzięła udział w „Modnych o-powieściach” i imprezie, w czasie której opiekowali się osobami niepełnosprawnymi i towarzyszyli im podczas pokazu mody w strojach historycznych.
Moderatorzy uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach zorganizowanych w WBP (łącznie 105 osób):
- Książka ma głos – sztuka prowadzenia dyskusji. Marketing DKK (warsztaty prowadziła Magdalena Fudala)
- Historia w powieści, czy powieść historyczna? Na wybranych przykładach współczesnej polskiej literatury (warsztaty prowadziła dr Anna Marchewka)
- O punktach styku reportażu i powieści – czyli jak do omawianej powieści dobrać reportaż lub książkę reportażową? (warsztaty prowadził Rafał Grzenia)
- Szkolenie dla moderatorów w czasie którego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszy DKK 2017 w województwie świętokrzyskim. Podczas szkolenia moderatorzy wysłuchali wykładu dr hab. Bernadetty Darskiej pt. Co zostało z tamtych lat? Literacki Nobel w XXI wieku, a także obejrzeli film dokumentalny Republika czytających ludzi.
Zorganizowano konkurs na Najlepszy DKK 2017 roku, na który wpłynęło 19 zgłoszeń. Komisja konkursowa powołana przez dyrektora WBP wyłoniła zwycięzców: DKK w Chęcinach i Sandomierzu. Oba otrzymały ex aequo tytuł najlepszego DKK w 2017r. Dla zwycięzców zakupiono nagrody rzeczowe, a dla wszystkich uczestników konkursu zamówiono roll-up’y oraz kubki dla członków klubów.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (94 150 zł), dotacji własnej WBP (10 000 zł) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W 2017 roku w województwie świętokrzyskim działały 82 Dyskusyjne Kluby Książki (w tym 19 dziecięcych i młodzieżowych). DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci. Ponad połowa dorosłych klubowiczów to panie powyżej 50 lat. Wśród młodzieży najwięcej jest gimnazjalistów.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1224 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2017 roku w 712 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie 600 klubowiczów, omówiono 939 tytułów.
W 29 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział ok 1000 osób. Gościliśmy: Katarzynę Zyskowską-Iganciak, Katarzynę Surmiak-Domańską, Agnieszkę Walczak-Chojecką, Mariusza Zielke, Marcina Wrońskiego, Magdalenę Grzebałkowską, Marcina Kydryńskiego, Jarosława Kreta, Jakuba Małeckiego, Łukasza Orbitowskiego, Pawła Wakułę, Annę Czerwińską-Rydel, Joannę Jagiełło.
Dzięki środkom z programu moderatorzy zorganizowali wyjazdy klubowiczów na spotkania autorskie odbywające się w sąsiednich bibliotekach: na spotkanie z K. Zyskowską-Ignaciak do Rytwian przyjechali klubowicze z Sandomierza, na spotkania z Mariuszem Zielke do Włoszczowy przyjechali klubowicze z Secemina, a do Kazimierzy Wielkiej z Opatowca, z Jarosławem Kretem do Dobromierza dojechali klubowicze z Secemina, Kurzelowa, Włoszczowy.
Ponadto na spotkania autorskie z:
- Katarzyną Surmiak-Domańską - moderatorzy z Radkowa i Wodzisławia zorganizowali wyjazd do Jędrzejowa, a do Obrazowa dojechali klubowicze z Sandomierza oraz z Samborca;
- Agnieszką Walczak-Chojecką - do Jędrzejowa dojechali klubowicze z Sędziszowa;
- Katarzyną Zyskowską-Ignaciak - do Wodzisławia dojechali klubowicze z Sędziszowa i moderator DKK Zaczytane z Jędrzejowa; klubowicze z Koniemłotów dojechali do Rytwian;
- Mariuszem Zielke - do Włoszczowy dojechali klubowicze z Dobromierza, Kurzelowa, Radkowa;
- Jakubem Małeckim do Kielc (WBP) - dojechali klubowicze z Chęcin, Jędrzejowa DKK Zaczytane.
Dla członków DKK oraz przyjaciół biblioteki w Wodzisławiu zorganizowano wyjazd do Krakowa do Teatru Bagatela, DKK Góry do kina na film Wołyń, DKK Dobromierz do Teatru Muzycznego w Łodzi. DKK z Koniemłotów obejrzał przedstawienie/operetkę Statek Casablanka w Staszowie, a DKK z Gór spektakl wraz z warsztatami w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, w Kijach. Klubowiczki z DKK Zaczytane z Jędrzejowa brały udział w otwarciach wystaw malarstwa, koncertach, Nocy Muzeum zorganizowanych w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, wycieczce do DKK w Chęcinach, w większych akcjach społecznych np. Nazywam się Miliard, MASZ GŁOS. DKK w Radoszycach w debacie społecznej Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej. DKK Góry, DKK Krasocin w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Członkowie DKK brali także udział w Nocy Bibliotek, piknikach, grillach organizowanych przez moderatorów. Klubowicze z Sędziszowa uczestniczyli w spotkaniu Stacja wakacje, programie realizowanym przez Radio Kielce. Młodzież z DKK w Osieku pisała listy w ramach Maratonu Pisania Listów, tworzyła także półki bookcrossingowe na terenie swojej szkoły.
Większość moderatorów i klubowiczów włączyło się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie.
Moderatorzy uczestniczyli w szkoleniach zorganizowanych w WBP (łącznie 76 osób): warsztatach Nakarmić kamień Bronki Nowickiej - wyzwaniem dla moderatora, Pytania o najnowszą literaturę, Książka ma głos - sztuka prowadzenia dyskusji, szkoleniu: Dwa bratanki - odkrywamy literaturę węgierską w Polsce.
W Jubileuszowym Świętokrzyskim Zlocie Moderatorów DKK 8/9 czerwca 2017 r. wzięło udział 59 moderatorów.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (88 110 zł.), dotacji własnej WBP (10 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W 2016 roku 75 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 17 dziecięcych i młodzieżowych) działało w 61 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści, jak i emeryci. Ponad połowa dorosłych klubowiczów to panie powyżej 50 lat. Wśród młodzieży najwięcej jest gimnazjalistów.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1164 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2016 roku w 675 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 5100 czytelników, omówiono 853 tytuły.
W styczniu DKK w Obrazowie wybrał się na wycieczkę do Muzeum Okręgowego w Stalowej Woli, aby zwiedzić wystawę obrazów Kossaków.
W kwietniu DKK w Dobromierzu zorganizował spotkanie wyjazdowe do Teatru Muzycznego do Łodzi na koncert „W zaczarowaną noc”. W wyjeździe uczestniczył zaprzyjaźniony DKK z Włoszczowy i trzy panie z DKK z Kurzelowa. A w październiku DKK z Dobromierza i Kluczewska wzięły udział w wyjeździe do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
W 33 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 1440 osób. Gościliśmy Karolinę Wilczyńską, Grażynę Jeromin-Gałuszkę, Magdalenę Kordel, Wojciecha Jagielskiego, Małgorzatę Wardę, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Gawryluk i Grzegorza Kasdepke. Spotkania odbyły się w 26 bibliotekach prowadzących DKK. Dzięki środkom z programu moderatorzy zorganizowali wyjazdy klubowiczów na spotkania autorskie odbywające się w sąsiednich bibliotekach:
- w marcu na spotkania z Karoliną Wilczyńską do Ożarowa przybyli m.in. klubowicze DKK z Glinian, Lasocina, Jakubowic; do Dobromierza DKK z Włoszczowy i Kurzelowa, a do Kozłowa DKK z Sędziszowa i Wodzisławia;
- w kwietniu na spotkania z Grażyną Jeromin-Gałuszką do Wąchocka przyjechali klubowicze z Wielkiej Wsi; do Staszowa z Koniemłot, Wiązownicy, z Rytwian – Sichowa Dużego oraz moderator z Połańca;
- w maju na spotkania z Magdaleną Kordel do WBP przyjechali klubowicze DKK z Rakowa i Szumska; do Klimontowa DKK z Obrazowa; do Michałowic DKK z Opatowca; do Krasocina DKK z Włoszczowy;
- w czerwcu na spotkania z Małgorzatą Wardą do Chęcin dojechali klubowicze DKK z Wodzisławia, Sędziszowa i Jędrzejowa; do Kurzelowa DKK z Włoszczowy, Dobromierza, Secemina;
- we wrześniu spotkanie z Grzegorzem Kasdepke w Starachowicach poprzedzone zostało grą miejską, w której wzięli udział uczestnicy spotkania;
- w październiku na spotkania z Wojciechem Jagielskim do Starachowic dojechali klubowicze z Pawłowa, do Staszowa z Osieka, Połańca, Koniemłot;
Moderatorzy uczestniczyli w szkoleniach zorganizowanych w WBP: warsztatach Zasady prowadzenia i moderowania dyskusji, Zła literatura – na przykładzie np. „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, Historia i herstoria w literaturze kobiecej i literaturze kobiet oraz szkoleniu poświęconemu współczesnemu reportażowi (łącznie 106 osób).
W dniach 27-31 lipca 57 moderatorów i klubowiczów z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w Literackim Woodstocku we Wrocławiu.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany jest ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (84 000 zł.), dotacji własnej WBP (10 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W 2015 roku w 623 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 4600 czytelników, omówiono tytułów.
DKK dla młodzieży w Starachowicach dołączył do Czwartej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej n/t książki Eve Ainsworth – 7 dni.
W maju w Zagnańsku pracownicy biblioteki gminnej zorganizowali spotkanie integracyjne dla członków pięciu Dyskusyjnych Klubów Książki działających na terenie gminy.
W 28 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 1430 osób. Gościliśmy Olgę Tokarczuk, Sławomira Kopra, Jana Grzegorczyka, Hannę Cygler, Agnieszkę Tyszkę, Marka Krajewskiego, Katarzynę Enerlich. Spotkania odbyły się w 22 bibliotekach prowadzących DKK. Moderatorzy zorganizowali wyjazdy klubowiczów na spotkania autorskie odbywające się w sąsiednich gminach:
- w lutym w spotkaniu z O. Tokarczuk w WBP uczestniczyli klubowicze z Chęcin, a w Starachowicach z Pawłowa;
- w kwietniu w spotkaniu ze Sławomirem Koprem w WBP uczestniczyli klubowicze z Chęcin, w Sandomierzu klubowicze z Osieka, a w Klimontowie DKK z Obrazowa;
- w maju na spotkanie z J. Grzegorczykiem w Kazimierzy Wielkiej przybył DKK z gminy Czarnocin;
- w maju dzięki środkom z programu w spotkaniu z Hanną Cygler zorganizowanym w GBP w Krasocinie uczestniczyli klubowicze i moderatorzy z Włoszczowy, Kurzelowa, Dobromierza, Secemina; w spotkaniu w Ożarowie klubowicze i moderatorzy z Lasocina, Glinian i Jakubowic.
Moderatorzy uczestniczyli w szkoleniach:
- organizowanych przez Instytut Książki m.in. Przewodnicy po świecie książki dla młodzieży - korepetycje literackie dla bibliotekarzy, Nowe kompetencje pracowników bibliotek publicznych w zakresie kultury literackiej dla dzieci w ramach Edukacji kulturalnej bibliotekarzy 2015 (Warszawa, Kraków, Rabka, Lublin);
- zorganizowanych w WBP: warsztatach Siła słowa w powodzi słów. O efektywnym porozumiewaniu się werbalnym i pozawerbalnym podczas spotkań członków DKK, Siła imaginacji, tęsknoty za prawdziwymi opowieściami. Przepisywanie historii prywatnych i powszechnych oraz szkoleniu poświęconemu współczesnej literaturze popularnej dla kobiet (łącznie 120 osób).
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany jest ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (72 000 zł.), dotacji własnej WBP (10 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W 2014 roku 62 Dyskusyjne Kluby Książki (w tym 11 młodzieżowych) działało w 49 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci. W dyspozycji klubowiczów znajduje się 855 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych.
W 2015 roku 71 Dyskusyjne Kluby Książki (w tym 16 dziecięcych i młodzieżowych) działało w 57 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci. Ponad połowa dorosłych klubowiczów to panie powyżej 50 lat. Wśród młodzieży najwięcej jest gimnazjalistów.
W dyspozycji klubowiczów znajduje się 1010 tytułów różnych powieści, biografii, wspomnień autorów polskich i obcych. Od dnia 1 lipca 2015 r. ze środków DKK wykupiono dostęp do 6 tytułów w IBUK Libra.
W 2014 roku w 593 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 4500 czytelników, omówiono 740 tytułów.
Klub w Zagnańsku dołączył do Trzeciej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej nt. książki „Tajne Państwo” Jana Karskiego.
W 32 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 1200 osób. Gościliśmy Rafała Podrazę, Grzegorza Kasdepke, Pawła Beręsewicza, Olgę Rudnicką, Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, Marie Ulatowską, Jacka Hugo-Badera. Spotkania odbyły się w 28 bibliotekach prowadzących DKK.
12 moderatorów uczestniczyło w szkoleniach „Korepetycje literackie dla bibliotekarzy” organizowanych przez Instytut Książki (w Warszawie, Krakowie, Rabce); 60-ciu w warsztatach „Różne oblicza polskiej literatury kobiet” oraz w szkoleniu „W poszukiwaniu lektury idealnej - czyli jak skutecznie pogłębić wiedzę o nowościach książkowych” (zorganizowanych w WBP).
Koordynator wojewódzki brał udział w warsztatach literackich zorganizowanych przez Instytut Książki w Sopocie i Warszawie oraz w wyjeździe studyjnym do czeskich bibliotek.
Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom: z Instytutu Książki (72 000 zł.), dotacji własnej WBP (6 000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W 2013 roku 59 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 10 młodzieżowych) działało w 49 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych zarówno gimnazjaliści jak i emeryci. W dyspozycji klubowiczów znajdują się 682 tytuły różnych powieści autorów polskich i obcych, biografii, wspomnień.
W 2013 roku w 529 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 4000 czytelników. 4 kluby dołączyły do Drugiej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej nt. książki Haruki Murakamiego pt. "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa".
W 30 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 1700 osób. Moderatorzy uczestniczyli w seminarium oraz trzech warsztatach literackich zorganizowanych w WBP. Koordynator wojewódzki brał udział w wyjeździe szkoleniowym do niemieckich bibliotek oraz warsztatach literackich zorganizowanych przez Instytut Książki.
Projekt kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki wpisuje się w wieloletni ogólnopolski program promocji czytelnictwa Instytutu Książki. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacjom z Instytutu Książki (57200 zł.), dotacji własnej WBP (15000 zł.) oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
W 2012 roku 50 Dyskusyjnych Klubów Książki (w tym 7 młodzieżowych) działało w 46 bibliotekach publicznych województwa świętokrzyskiego. DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. W województwie świętokrzyskim klubowiczami są przedstawiciele różnych grup zawodowych i wiekowych, zarówno gimnazjaliści, jak i emeryci. W dyspozycji klubowiczów znajduje się ponad 500 tytułów różnych powieści autorów polskich i obcych, biografii, wspomnień. W 2012 roku w 464 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 3700 czytelników. 10 klubów dołączyło do Pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej nt. książki J.K. Rowling pt. "Trafny wybór". W 36 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu wzięło udział 2040 osób. Moderatorzy uczestniczyli w seminarium, warsztatach literackich zorganizowanych w WBP w Kielcach, szkoleniu animatorów DKK dla dzieci i młodzieży w Warszawie.
W 2011 roku w 370 klubowych spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 2900 czytelników, omówiono 437 tytułów. W dyspozycji klubowiczów znajdowało się 414 tytułów różnych powieści autorów polskich i obcych, biografii, wspomnień. W 30 spotkaniach autorskich zorganizowanych w ramach projektu brało udział 1140 osób. Gościliśmy m.in. Antoniego Liberę, Małgorzatę Kalicińską, Martę Fox, Jacka Dehnela. W Chęcinach i Samsonowie Ewa Nowak poprowadziła warsztaty pisarskie dla klubowiczów. Zadanie wykonaliśmy dzięki dotacji z Instytutu Książki (49400 zł.), dotacji własnej WBP oraz zaangażowanych bibliotek samorządowych.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.