Na zdjęciu prof. zw. dr hab. Ewy Kołodziejek wraz z prowadząca spotkanie Moniką Wojciechowską.
Na zdjęciu prof. zw. dr hab. Ewy Kołodziejek.
Na zdjęciu fragment prezentacji.

18 marca 2022 r. w ramach XXX Tygodnia Kultury Języka, którego motywem przewodnim było hasło Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie na kanale You Tube odbył się wykład on-line Kto jest dziś autorytetem językowym?, który wygłosiła prof. Ewa Kołodziejek (profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego). Pani profesor swoje wystąpienia zaczęła od wyjaśnienia pojęcia autorytetu. Następnie opowiedziała o zjawiskach, jakim podlega język polski : demokratyzacji, marketyzacji, amerykanizacji. Wytłumaczyła, że zmniejszył się dystans między językiem oficjalnym i potocznym. Młodzi ludzie, których idolami są celebryci, influencerzy, youtuberzy,  wykazują słabą znajomość zasobu słownego polszczyzny.  Największymi językowymi autorytetami są dzisiaj: medialni językoznawcy, wykładowcy, nauczyciele oraz rodzice. Autorytety instytucjonalne stanowią m.in.: Rada Języka Polskiego, akademickie poradnie językowe. Ich zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o języku polskim, rozstrzyganie wątpliwości językowych, wyrażanie opinii o formie językowej tekstów przeznaczonych w komunikacji publicznej, ustalanie zasad ortografii, opiniowanie nazw oraz otaczanie szczególną opieką kultury języka polskiego w nauczaniu szkolnym. Podsumowując swoje przemówienie, profesor Ewa Kołodziejek podkreśliła, iż językowych autorytetów należy szukać wszędzie, gdzie ludzie z troską traktują nasz największy narodowy skarb, jakim jest język ojczysty.