Uczniowie liceum Żeromskiego.

logo zwolnieni z teorii

Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizowała projekt Młodzi Dorośli. Celem projektu było wsparcie młodzieży stojącej u progu podejmowania decyzji dotyczących wyboru szkoły średniej lub studiów wyższych. Uczniowie I LO dostrzegli problem, jakim jest wybór ścieżki kariery pod wpływem emocji, bez wystarczającej wiedzy m.in. na temat realiów pracy w wybranym zawodzie. Postanowili wypełnić tę lukę dostarczając swoim rówieśnikom jak najwięcej potrzebnym informacji. W ramach projektu Młodzi Dorośli uczniowie przeprowadzili 17 wywiadów z przedstawicielami różnych zawodów (m.in. z marynarzem, piłkarzem ręcznym, chirurgiem, maszynistami, stylistką paznokci, dyrektorem biblioteki, krawcową, strażakiem), które dostarczyły wielu informacji na temat pracy zaproszonych gości.

Młodzież zrealizowała również konferencję Krok w dorosłość skierowaną do swoich rówieśników. Podzielona na trzy bloki przybliżała ósmoklasistom zagadnienia wyboru odpowiedniego profilu w liceum ogólnokształcącym, a uczniom szkół średnich dostarczyła informacji na temat studiowania w Polsce i poza granicami kraju. Gośćmi konferencji byli: Joanna Blicharska – nauczycielka doradztwa zawodowego, Michalina Maciejczyk – uczennica profilu IB w VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, Ewa Sęk – studentka wrocławskiego AWF, Paulina Dolęga – nauczycielka akademicka na Politechnice Świętokrzyskiej oraz Julia Kałużna – mentorka Your Path Academy wspierająca uczniów w tworzenia swojej ścieżki kariery za granicą. Konferencja odbyła się 15 marca 2024 r., wzięło w niej udział 130 osób.

Więcej o projekcie Młodzi Dorośli.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w ramach realizacji projektu udostępniła swoje pomieszczenia oraz służyła wsparciem merytorycznym i technicznym.