- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Archiwum
- Kategoria: 2024
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Archiwum
- Kategoria: 2024
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Archiwum
- Kategoria: 2024
20 czerwca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej gościliśmy Grzegorza Raka – autora opowiadań, powieści oraz dramatów. Uczestnicy spotkania Puzzle polskie na muzycznie wysłuchali fragmentów powieści w interpretacji Barbary Wrońskiej oraz samego autora. W Puzzlach polskich Grzegorz Rak zabiera czytelników w podróż w głąb historii polskich pokoleń. Akcja powieści rozgrywa się podczas powstania styczniowego, w okresie II wojny światowej i w czasach współczesnych. O oprawę muzyczną zadbali Maciej Jóźwik oraz Marek „Babcia” Dubeltowicz. Po spotkaniu był czas na chwilę rozmowy z autorem i autografy.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Archiwum
- Kategoria: 2024
6 czerwca gościliśmy w naszej bibliotece Małgorzatę Rejmer reportażystkę, powieściopisarkę, absolwentkę kulturoznawstwa. Za swoją debiutancką powieść Toksymia nominowała została do Nagrody Literackiej Gdynia. Za książkę Bukareszt. Kurz i krew zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu. W 2019 roku otrzymała Paszport Polityki w kategorii Literatura oraz Nagrodę Kościelskich za kolejną książkę reportażową Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii. W 2023 roku ukazała się jej książka Ciężar skóry – zbiór dziesięciu opowiadań prozatorskich.
Autorka opowiedziała o swojej najnowszej książce Ciężar skóry. Te krótkie opowiadania poruszają czytelnika, zmuszają do przemyśleń. Inspirowane są prawdziwymi historiami, które Małgorzata Rejmer usłyszała od swoich rozmówców w Albanii, Kosowie oraz w Polsce. Znajdziemy w nich codzienne klęski bohaterów, przemoc, wyobcowanie i poszukiwanie bliskości. Autorka przyznała, że są one odbierane bardzo różnie przez czytelników - w zależności od nastroju dostrzegają w nich wiele pozytywnych emocji, lub wręcz przeciwnie.
Podczas rozmowy nie zabrakło także opowieści o Albanii. O kraju, w którym władzę sprawował dyktator - Enver Hoxha. Jego bezwzględność sprawiła, że ludzie nie ufali sobie wzajemnie. W trakcie wieloletniego pobytu w Albanii autorka rozmawiała z tymi, którzy doświadczyli tej dyktatury na własnej skórze. Albańczycy noszą w sobie piętno tych trudnych doświadczeń. Starają rozliczyć się z przeszłością, jednak czasami bywa to da nich bolesne. Przyznała, że niełatwo było prowadzić niektóre rozmowy, szczególnie te, które wydobywały się z łez i smutku. Uczestnikom spotkania zdradziła, że pracuje nad kolejną książką, która również poświęcona będzie Albanii.
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Archiwum
- Kategoria: 2024
3 czerwca naszą bibliotekę odwiedził Pan Poeta - autor książek dla dzieci. Pan Poeta zaprezentował swoje najpopularniejsze utwory: "Kura, co tyła na diecie", "Kaczka, co przebrała miarkę" oraz "Paw, co ogon miał z przyjaźni". Nasz gość opowiedział dzieciom o przygodach swoich postaci. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co robiła Kura i dlaczego przytyła, dlaczego Paw miał ogon z przyjaźni oraz kto pomógł mu w potrzebie, a także poznały Kaczkę, która uwielbiała przebierać się w rozmaite piórka i stroić. Wielkim zaskoczeniem i radością dla uczestników była możliwość przebrania się i przeniesienia choć na chwilę w świat fantazji.
W prowadzeniu spotkania pomagały autorowi ogromne pacynki przedstawiające bohaterów jego wierszy. Dzieci miały okazję wziąć aktywny udział w zabawach przygotowanych przez Pana Poetę - karmiły kurę, bawiły się w falującym morzu pełnym kolorowych balonów, obserwowały spadające z nieba komety.
Utwory Pana Poety nie tylko rozbawiły słuchaczy, ale również przekazały im kilka mądrych życiowych prawd. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w zabawach, a spotkanie z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec