8 lipca 2021 r. nasza biblioteka gościła na kanale YouTube Barbarę Kosmowską – pisarkę, poetkę i filolożkę, która w swoim dorobku literackim ma zarówno książki adresowane do dorosłych, jak i pozycje napisane z przeznaczeniem dla dzieci. Dzięki takim powieściom jak Teren prywatny, Pozłacana rybka czy Kolorowy szalik zdobyła nie tylko wiele nagród i wyróżnień literackich, ale także uwielbienie ze strony czytelników.

Pisarka opowiedziała o tym, dla której grupy odbiorców pisze się jej najlepiej. Przyznała, że dla dzieci pisze ze szczególną ochotą i radością, ponieważ warto dbać o to, żeby książka kierowana do nich była szczególnie wartościowa. Autorka opowiedziała o swoim debiucie literackim, którym była powieść Głodna kotka. Książka ta jest dla niej szczególnie ważna, gdyż stanowiła pierwszy krok w stronę literackiej pracy. Barbara Kosmowska podczas spotkania wyznała, że z wszystkich napisanych przez nią utworów najbliższą jej sercu jest powieść Gorzko, w której zawarła rodzinne historie. Gdy ją pisała, znajdowała się w dramatycznej sytuacji życiowej. Pisarka wyjaśniła, że często osobiste smutki znajdują ujście w jej pracy pisarskiej. Barbara Kosmowska odniosła się również do książek Zachmurzenie umiarkowane oraz Prowincja, które opowiadają historie kobiet dojrzałych.

Barbara Kosmowska
Małgorzata Winkler