Na zdjęciu Magdalena Grzebałkowska z prowadzacą spotkanie
Na zdjęciu Magdalena Grzebałkowska
Na zdjęciu MaNa zdjęciu Magdalena Grzebałkowskagdalena Grzebałkowska z prowadzacą spotkanie
Na zdjęciu uczestnicy spotkania
Na zdjęciu Magdalena Grzebałkowska

9 grudnia gościła u nas Magdalena Grzebałkowska – pisarka i reportażystka, laureatka m.in. Nagrody Grand Press, Śląskiego Wawrzynu Literackiego i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Podczas spotkania rozmowa toczyła się wokół najnowszej książki Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia, w której reportażystka przedstawia dramatyczne historie dzieci wciągniętych w machinę II wojny światowej. Opowiada w niej o dzieciach z różnych krajów świata - polskich, niemieckich, żydowskich, dzieciach Japończyków i Basków. Pisarka opowiedziała o tym, w jaki sposób docierała do swoich rozmówców. Udawało jej się to dzięki ogłoszeniom w mediach społecznościowych, rozmowom ze znajomymi, rodziną, kontaktom z różnymi stowarzyszeniami. Zapytana o to, który tekst najbardziej w niej tkwi, przyznała, że najbardziej poruszające są historie dzieci z łagrów, które były zabierane od rodziców. Te osoby mają w dorosłym życiu duże problemy w budowaniu zdrowych relacji. Nie potrafią być dobrymi rodzicami, ponieważ nikt ich nigdy tego nie nauczył. Autorka wyznała, że bohaterką jednego z reportaży jest jej babcia, Wiesia, która wielokrotnie opowiadała jej o czasach wojny. Magdalena Grzebałkowska zachęcała także uczestników spotkania do spisywania swoich własnych wspomnień.