Na zdjęciu obrazy.
Na zdjęciu główni goście.
Na zdjęciu uczestnicy spotkania.
Na zdjęciu główni goście.

Dnia 28 marca 2022 roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie:

Gośćmi byli profesor Maria Szyszkowska i artysta Jan Stępień. Podczas spotkania przewidziano wiersze, opowieści i promocję najnowszych książek, profesor Marii Szyszkowskiej : „ Twórczość jako sens istnienia w XXI wieku” oraz „ Wojak Janunio” Jana Stępnia .Rozmowę rozpoczęliśmy z Janem Stępniem, który opowiedział nam o kulisach powstania „ Wojaka Janunio”. Jest to zbiór 66 miniatur dotyczących osobistych przeżyć wyniesionych z dwuletniej służby wojskowej w PRL. Pan Jan był w wojsku czołgistą, nie krytykował PRL-u, ale instytucję jaką jest wojsko, bez względu na czas i system, w którym ta instytucja się znajduje. Jan Stępień jest znany z krytycznego stosunku do wojska. W 2021 roku pisarz opublikował apel: „ Ludzie. Opamiętajcie się ! Zamiast udoskonalać przemysł zbrojeniowy, który zabija ludzi i zwierzęta- ratujcie Ziemię.”

Na spotkaniu rozmawialiśmy też o innych pasjach Jana Stępnia: jako pisarza, poety, rzeźbiarza, autora sztuk teatralnych, a także rysownika, który przy pomocy kilku kresek powołuje „ ludziki”, za których pośrednictwem wyraża myśli, stany emocjonalne, przeżycia , których doświadcza. Ludziki od kilku lat stały się kolorowe, wcześniej rysowane były tylko czarną kreską. Często ilustrują książki Pani Marii, towarzyszyły nam również na spotkaniu jako mini-wystawa i ciesząc oczy ubarwiały rozmowę.

Po gawędach Pana Jana głos zabrała profesor Maria Szyszkowska. Z ogromną gracją, wewnętrznym spokojem opowiadała o tym , że każdy człowiek powinien mieć swoje pasje i je rozwijać, bo to świadczy o naszym człowieczeństwie. Profesor Szyszkowska twierdzi, że każdy ma w sobie marzenia, z których czasem nie zdaje sobie sprawy, lub nie ma tyle odwagi, aby je w sobie odkryć. Nie zawsze tez mamy czas by zajmować się swoimi zainteresowaniami. Przyczynia się do tego nasze zabiegane życie. Spotkanie skupiło się wokół „ filozofii codzienności”, którą promuje Maria Szyszkowska. Jej główne przesłanie skupia się na człowieku, odpowiada na jego potrzeby, pragnienia, nie zawsze sprecyzowane. Filozofia, którą szerzy Pani Maria budzi sympatię, ponieważ zachęca do celebrowania urody życia na przekór trudnościom jakim codziennie stawiamy czoła. Pani Maria w jednym z wywiadów powiedziała: „ Gdy sami jesteśmy szczęśliwi, przekazujemy to szczęście dalej. Wtedy ono promieniuje i oddziałuje na innych. Radość rodzi radość, a życzliwość- życzliwość., a gdy jesteśmy szczęśliwi przekazujemy to szczęście innym ludziom.” Tę pozytywną energię przekazaliśmy publiczności i zaprosiliśmy do dyskusji. Pytań było dużo, rozmowy toczyły się jeszcze po zakończeniu spotkania. Wielu uczestników kupiło książki i dostało indywidualne wpisy od autorów. W spotkaniu udział wzięło 45 osób.

Magdalena Michota