Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Witamy na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Zapraszamy do korzystania ze zbiorów.

Kontakt z Wypożyczalnią:

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 9:00-19:00; środa, sobota: 9:00-15:00

Wąchock

Wąchock
Wąchock
Wąchock
Wąchock
Wąchock

Wąchock, który wielu ludziom kojarzy się z dowcipami z sołtysem, jest niezwykłym miejscem na mapie naszego regionu. Tutaj bowiem w XII wieku przybyli pierwsi zakonnicy z francuskiego opactwa Morimond, a w następnych wiekach dzięki darowiznom i fundacjom stał się jednym z bogatszych klasztorów w Polsce, Cystersi przyczynili się również w znacznym stopniu do rozwoju przemysłu na tych terenach.

Zabudowania kościelno–klasztorne w Wąchocku to mieszanka stylów z cechami architektury włoskiej. Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana został zbudowany w XIII wieku z czerwonego piaskowca wąchockiego i jasnego – pochodzącego z Kunowa. Naprzemiennie ułożone ciosy piaskowców w dwóch kolorach wskazują na budowanie sposobem włoskim. Gotyckie elementy to północna dobudówka do kościoła i podniesione górne części budowli. Wnętrze kościoła jest barokowe. Kościół przebudowywano i remontowano w XVI wieku, a w XIX powstała kruchta po stronie fasady zachodniej.

Klasztor pochodzi z XII wieku, został przebudowany w XVII wieku. Fundatorem był w 1179 roku biskup krakowski – Gedeon. Elementy romańskie to fraternia, karcer i kapitularz, ten ostatni uważany za najpiękniejsze wnętrze romańskie w Polsce przykryty sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Budowniczym był pochodzący z Włoch – Simon. Refektarz budowany w stylu gotyckim pochodzi z XIII wieku. Jest pierwszym budynkiem ze wszystkich klasztorów cysterskich ogrzewany ciepłem z pieca do wytopu ceramiki.

Obecnie w pomieszczeniach klasztornych mieści się Muzeum Ojców Cystersów oraz Muzeum Powstań Narodowowyzwoleńczych.

Fotografie pochodzą z 1965 roku.

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek

900 - 1900

Wtorek

900 - 1900

Środa

900 - 1500

Czwartek

900 - 1900

Piątek

900 - 1900

Sobota

900 - 1500

Back to top