Wielkim zainteresowaniem cieszyły się spotkania z nagradzaną i podziwianą reportażystką Justyną Kopińską. Autorka, niedługo po premierze fabularyzowanego reportażu "Obłęd", spotkała się z czytelnikami w Kielcach (5 listopada) oraz w Starachowicach (6 listopada).

Spotkanie autorskie z Justyną Kopińską (07.11.2019)

Sala konferencyjna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach pękała w szwach na spotkaniu z laureatką European Press Prize, Justyna Kopińską. Reporterką zajmującą się tematyką kryminalną związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Jej reportaże poruszają trudne i bolesne tematy nadużyć w instytucjach zamkniętych, układów na wyższych stanowiskach, potędze autorytetu.

Takim autorytetem cieszył się ksiądz pedofil mogący wykorzystywać dziewczynkę mając wokół siebie innych księży, pedagoga szkolnego, nauczycieli, czy w końcu ginekologa. Doktorka z reportażu Oddział chorych ze strachu również cieszyła się dobrą opinią i - jako lekarz - dużym zaufaniem społecznym. Dla Kopińskiej niewyobrażalne są powiązania towarzyskie orzekających sędziów z politykami. Obejmując pewne stanowiska powinno się w każdym aspekcie życia postępować bez zarzutu.

Po każdym reportażu otrzymuje dużo e-maili. Ludzie zgłaszają się do niej, bo chcą opowiedzieć swoją historię. Autorka nie zajmuje się jednak tematami podobnymi to tych, o których już napisała. Uważa, że powtarzałaby swoją wiedzę i spostrzeżenia, a to nie miałoby sensu. Jeśli udało jej się zwrócić uwagę opinii publicznej i odpowiednich organów na pewien problem, np. przemocy w szpitalach psychiatrycznych, to nie będzie na ten temat pisać ponownie. Szuka czegoś nowego, o czym nie pisali jeszcze inni reportażyści.

Po kilku latach pracy wśród ludzkich nieszczęść postanowiła odejść od reportażu i spróbować swoich sił w fikcji literackiej. Mający niedawno premierę Obłęd, reportaż fabularyzowany, to pierwsza próba. Obecnie pracuje nad powieścią o bardziej literackiej formie, pełnej słów i dygresji, która ukazywać będzie genezę powstawania dobra w ludziach.

W czasie spotkania autorka mówiła o rozmawianiu z ofiarami w taki sposób, by po rozmowie poczuli ulgę, o unikaniu manipulowania w rozmowach z osobami psychopatycznymi, o chęci zburzenia dobrego samopoczucia oprawcom opisywanym w reportażach, o powstającym filmie o siostrze Bernadetcie. A na koniec o małych przyjemnościach, od których błyszczą się jej oczy. Podkreślała również, ja ważne jest otaczanie się dobrymi ludźmi.

Po spotkaniu tradycyjnie czytelnicy mieli możliwość porozmawiania z autorką mniej oficjalnie i zdobycia autografu na jednej z jej książek.

Justyna Kopińska to polska dziennikarka prasowa, socjolog, autorka reportaży. Twórczość przyniosła jej wiele nagród, m.in. jako pierwsza Polka została uhonorowana nagrodą European Press Prize. W 2015 była najczęściej nagradzaną polską dziennikarką, zdobyła m.in. Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Jej życiowe motto brzmi: Dziennikarstwo to dla mnie oddanie głosu tym, którzy na co dzień go nie mają.

8 listopada była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach.

Do swojego ostatniego tekstu, przygotowywała się kilka lat. W jednym z wywiadów, Kopińska powiedziała, że kiedyś przejdzie od reportaży do powieści, może nawet kryminalnych. I tak się właśnie stało. Obłęd (2019) to powieść, choć „paradokumentalna”. A wydarzenia opisane w niej oparte są na faktach.

Wszystkie książki Kopińskiej (Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? 2015, Polska odwraca oczy 2016, Z nienawiści do kobiet 2018) przyniosły dużo dobrego. Są wstrząsające, ale dzięki temu wpłynęły na wiele osób, w tym na ich postępowanie prawne i dyscyplinarne. Zmieniły funkcjonowanie instytucji. Wielu policjantów i prokuratorów pomaga w pracy nad tymi tekstami. Ogromną satysfakcję przynosi fakt, że reportaże te pomagają bohaterom i zmieniają ich życie. Mimo kontrowersji jakie wzbudzają, rzadko wywołują negatywne komentarze wśród czytelników. Niestety zdarzyły się groźby dla autorki ze strony ujawnionych sprawców zła.

Wśród tekstów wyróżnia się Nieśmiertelność chrabąszczy, która jest historią miłości, a powstała dla mamy autorki, z którą była bardzo związana.

Reportaże śledcze są pasją Kopińskiej, a relaks przynosi jej czytanie Trumana Capote, Dostojewskiego, Kapuścińskiego, Sandora Marai.

Niestety nigdy nie zajęłaby się opisywaniem polityki. A szkoda. W tej dziedzinie też przydałby się dobry dziennikarz śledczy.

Na spotkaniu było 80 osób. Padło wiele pytań z sali. Wiele książek, zakupionych w dobrej cenie, dzięki zaprzyjaźnionemu księgarzowi, zostało podsuniętych do podpisu.

To było bardzo ciekawe i satysfakcjonujące spotkanie, dofinansowane ze środków Instytutu Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki i przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Dziękujemy.

iklogonprclogodkk

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.