Na zdjęciu Agnieszka Rostkowska.

Nie będę opowiadać o pięknej Turcji. Spotkanie autorskie w Agnieszką Rostkowską.

W Tygodniu Bibliotek spotkaliśmy się z dziennikarką, korespondentką polskich mediów, Agnieszką Rostkowską. W kręgu zainteresowań pani Agnieszki od lat znajduje się Turcja, przede wszystkim jej przemiany społeczno-polityczne.

W kilku słowach wstępu autorka wspomniała o pięknie Turcji, luksusowych kurortach, zapierających dech w piersiach widokach. Jednak podkreśliła zaraz, że nie o takiej Turcji będzie opowiadać i nie taką Turcję będzie pokazywać na slajdach. Ten kraj z perspektywy turysty zna wielu i obejrzeć może każdy, kto tam pojedzie.

Spotkanie było kompilacją wiadomości o sytuacji zwykłych mieszkańców Turcji zmieniającej się przez lata rządów obecnego prezydenta. Czym jest Nowa Turcja? Czy Stambuł jest gotowy na kolejne trzęsienie ziemi? Dlaczego uliczni grajkowie nie mogą już swobodnie umilać czasu swoją muzyką? Rostkowska opowiadała również o zaangażowanych społecznie raperach, demonstracjach ulicznych, niezależnych dziennikarzach, o sytuacji Kurdów i słynnym mydle z Aleppo.

Wszystkich zachęcamy do sięgnięcia po ciekawy reportaż Agnieszki Rostkowskiej: „Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji”.

Kluczewsko 1
Kluczewsko 2

Dyskusyjne  Kluby Książki z Dobromierza i Kluczewska w środę 11maja spotkały się tym razem z Agnieszką Rostkowską - reporterką, dziennikarką, byłą korespondentką "Gazety Wyborczej" w Turcji, która obecnie współpracuje głównie z "Tygodnikiem Powszechnym", "Polityką", "Gazetą Wyborczą" i "Kontynentami".  Zawsze w centrum bliskowschodnich wydarzeń. Relacjonowała między innymi masowe protesty czy  wydarzenia po próbie wojskowego zamachu stanu w Turcji. Swoje zdjęcia i reporterskie  opowieści od lat prezentuje na festiwalach podróżniczych,  na których zdobywa nagrody.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki działających na terenie gminy, na którym gośćmi specjalnymi była Sekretarz Gminy Pani Bożena Nowak i Skarbnik Gminy Pani Justyna Bugała-Piotrowska. Przybyły również  przedstawicielki DKK z Kurzelowa, przedstawiciele biblioteki szkolnej z Kluczewska z Panią Małgorzatą Walasek oraz Pani Dagmara Strychalska - kierownik GBP.

Pani Agnieszka Rostkowska od pierwszych minut zachwyciła uczestników spotkania swoimi opowieściami. Okazało się bowiem, że wiele informacji, które zdobyła podczas wywiadów z ludźmi, było w Turcji skrzętnie ukrywane i nigdy wcześniej nie było publikowanych. Opowiedziała o tym jak ze swoim mikrofonem zapuszczała się w odległe miejsca od Stambułu i Ankary (czasem niebezpieczne) aby bliżej poznać problemy społeczne, polityczne  a przede wszystkim  codzienne życie zwykłych ludzi i lokalnych społeczności.  Podzieliła się też z nami wieloma ciekawostkami i wydarzeniami z Turcji i Bliskiego Wschodu jak chociażby festiwal zapasów wielbłądów. Wszystko co najciekawsze zebrała     w swojej książce ,,Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu nowej Turcji'',  którą zaprezentowała podczas spotkania. Wszyscy chętni mogli zakupić książki i zdobyć imienny wpis autorki. Spotkanie upłynęło bardzo szybko bo atmosfera była niezwykle miła                  i interesująca. Na zakończenie kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, Pani Dagmara Strychalska podziękowała dziennikarce  i wręczyła upominek.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach i Urzędem Gminy w Kluczewsku. Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom.

Zdzisława Krupa

Klimontów 1