Gdzie w Internecie znaleźć literaturę dostępną w formie ciekawej dla czytelnika?
Do czego wykorzystać zasoby bibliotek cyfrowych i katalog online własnej biblioteki?
Czy z książek i ilustracji dostępnych w Internecie da się stworzyć materiały promującą bibliotekę?
Jak urozmaicić spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w oparciu o zasoby internetowe?

Odpowiedzi między innymi na powyższe pytania, poszukamy podczas warsztatów. Spotkanie będzie okazją do poznania różnych cyfrowych zasobów z literaturą, a także sposobów na ich wykorzystanie w pracy biblioteki.

Czas trwania: 6 godz. (2 spotkania po 3 godziny)

22 czerwca, godz. 9.00-12.00

1. Literatura dostępna online – źródła: biblioteki cyfrowe (światowe, ogólnopolskie, regionalne), muzea literackie online, strony www. z książkami online do pobrania i twórczej pracy, podcasty literackie i inne
  2. Narzędzia do remiksowania literatury: kody QR, Polona Typo, Wordart, Bałwochwał i inne
  3. Czym dysponują aktualnie biblioteki – twórcze wykorzystanie katalogów zbiorów bibliotek uczestników

23 czerwca, godz. 9.00-12.00

1. Narzędzia do tworzenia literatury wspólnie z czytelnikiem: Story Dice, StoryBird, BookTraps i inne
  2. Niestandardowe działania związane z literaturą dostępną online
  3. Praca własna uczestników – zaprojektowanie min. 1 działania w oparciu o zdobytą wiedzę

Prowadząca: Agata Warywoda, bibliotekarka, trenerka. Na co dzień pracuje jako specjalistka ds. działań edukacyjnych w Krośnieńskiej Bibliotece oraz trener w Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii w Rzeszowie.

Informacje techniczne:

Będziemy pracować z różnymi narzędziami online, które przydadzą się również w codziennej organizacji pracy i w czasach pandemii. Dwa najważniejsze to komunikator ZOOM i tzw. real time board - MURAL. Oprócz nich poznamy też narzędzia online do pracy z użytkownikami biblioteki.

19 czerwca w godz. 9.00-9.30 odbędzie się spotkanie techniczne, wprowadzające do platformy ZOOM, na którym m.in. przećwiczymy logowanie i wejście na platformę.

Aby połączyć się na spotkanie online trzeba wykonać kilka kroków:

1. Ściągnij Zoom ze strony www.zoom.us i przeprowadź szybką i prostą instalację.
    To bezpieczny program, używany przez nas i wieku innych trenerów i coachów na całym świecie - możesz spokojnie zainstalować go na swoim urządzeniu (np. komputerze lub telefonie).
  2. Na ok. 15 min przed spotkaniem kliknij w podany LINK do spotkania (osoby, które zgłoszą się na szkolenie otrzymają informacje na podany adres).
  3. Otwórz Zoom Meetings.
  4. Sign in - wpisz swoje imię, lub pseudonim; będzie widoczna dla innych uczestników.
  5. Join with computer audio - dzięki temu ustawieniu będziemy mogli się wzajemnie słyszeć.

iklogonprclogodkk

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.